Oxford Arabalar İçin Ucuz Otomatik Kontrol Mekanizması Geliştirdi

Oxford Üniversitesi arabalar için ucuz bir otomatik kontrol mekanizması geliştirdi

Oxford Arabalar İçin Ucuz Otomatik Kontrol Mekanizması Geliştirdi

Hatırlarsanız Google'ın kendi kendini kontrol eden arabası bir hayli merak uyandırmaktaydı. Oxford Üniversitesi ise bu teknolojiyi çok daha ucuza üretti. Google'ın kendi kendini idare eden arabası temelde GPS sistemi ve arabanın çatışısına yerleştirilmiş 360 derecelik bir tarayıcıdan oluşmaktaydı. Bu sistem haliyle biraz pahalı olacağa benziyordu. Yeni sistem ise arabanın önüne konumlandırılmış bir lazer tarayıcı yardımıyla çalışıyor.

Bu lazer sistemi arabanın konumunu etraftaki öğeleri bünyesindeki 3 boyutlu haritalarla karşılaştırarak tespit ediyor. Böylece bu sistem GPS tarama sistemine göre çok daha isabetli konum tespiti yapmakta. Sistem yönlendirme yapabileceği yola girildiğinde sürücüyü uyarıyor ve bir tuş yardımıyla aktifleşiyor.

Oxford Üniversitesi bu sistemi tamamen elektrikle çalışan Nissan Leaf üzerine yerleştirerek testlerini yapmış. Saatte 40 millik bir hızla hareket eden Nissan Leaf yayalarla karşılaşıldığında durarak güvenirliğini de kanıtlamış.

Aslında daha da önemli olan bu teknolojinin sadece 150 dolara üretilebilmesi. Yakın gelecekte kendi kendini kullanan arabalar görmek olası.

Havadan elektrik üretebilen bir icat geliştirildi

YORUMLAR