Oyun Dünyasında Acı Bir Kayıp, Nintendo'un Başkanı Satoru Iwata Vefat Etti

Oyun Dünyasında Acı Bir Kayıp, Nintendo'un Başkanı Satoru Iwata Vefat Etti

Oyun dünyası tutkulu bir oyuncuyu ve teknoloji dehasını kaybetti. Ünlü oyun firması Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata, 55 yaşında hayatını kaybetti.

Oyun dünyanın en önemli markalarından biri olan Nintendo’nun en acı günü olsa gerek. Bir oyun fanatiği olan ve kendini ‘ben de bir oyuncuyum’ diye tanımlayan Nintendo Başkanı Satoru Iwata 55 yaşında hayatını kaybetti.

Nintendo, Iwata’nın ölüm tarihinin aslında 11 Temmuz olduğunu ve ölüm sebebinin ise safra kesesindeki tümör olduğunu açıkladı. Geçen yıl bir operasyon geçiren ve bu yüzden oyun fuarı E3’e katılamayan Iwata’nın sağlık durumu çok iyi değildi.

Nintendo’ya 1983 yılında katılan Satoru Iwata, 2002 yılında şirketin başkanlık koltuğuna oturmuştu. Başkanlığı döneminde Wii ve DS gibi önemli konsolların satış başarılarına imza atan Iwata, GameCube ve Wii U gibi çok satmayan cihazları da piyasaya sürmesiyle tanınıyor.

Oyun severlerle doğrudan iletişim kurmayı seven ve hem oyun camiası hem Nintendo cephesinde sevilen bir isim olan Satoru Iwata’nın ölümü sektörde büyük üzüntüyle karşılandı.  

Yeni Nintendo Konsolu Wii U

Nintendo 3DS XL

Nintendo 3DS TV Reklamı

YORUMLAR