Oyun Geliştiricisinin Yaptığı Hata Müthiş Bir Başarıya Dönüştü

steam evalvation

Bir haftadan kısa bir süre önce, Steam üzerinden bilgisayar oyunları yayınlayan HyperReuts, baltayı çok fena taşa vurdu. Evolvation isimli multiplayer oyunlarını tanıtmak adına 10,000 ücretsiz key dağıtmak isteyen stüdyo, kötü niyetli kişilerin saldırısına uğradı ve ücretsiz dağıtmak istediği birçok keyi kaybetti. Sonrasında yaşananlar ise ilginç bir hikayenin doğmasına yol açtı.

Ücretsiz oyun dağıtmak isteyen ancak dağıtacağı kodların büyük kısmını kötü niyetli kişilere kaptıran HyperReuts, sorunu çözmek için ücretsiz olarak dağıtmayı planladığı keyleri silmek istedi. Silme işlemi yapılırken ücretsizlerin yanında oyunu parayla satın alan kullanıcıların da keylerini sildiğini fark eden oyun stüdyosu, yaptığı büyük hatadan sonra Evolvation'a çok kötü yorumlar almaya başladı.

Valve’dan yeni Steam kodları isteyip, para ödeyerek oyunu satın alan kişilere yeni kod göndermeyi düşünen oyun stüdyosu, yaptığı başvurunun ardından Valve’dan olumsuz cevap aldı. Tüm bu yaşananlardan sonra bütün her şeyi berbat ettiğini düşünen geliştiricilere tavsiye ise yine Steam’in sahibi Valve’ın çalışanlarından geldi.

Oyunu ücretsiz yaparak sorunu çözebileceklerini söyleyen Valve’ın teklifini kabul eden HyperReuts, gezegenler arası savaşı konu alan multiplayer savaş oyununu ücretsiz olarak Steam’de tekrar yayınladı. Ücretli bir oyunun ansızın ücretsiz olduğunu gören Steam kullanıcıları ise deyim yerindeyse oyuna hücum etti. Anlık 170 bin kullanıcı gören Evolvation, belki de bir daha hiç erişemeyeceği rakamları, böylece görmüş oldu.

Evolvation, devasa bir yanlışlıktan mutlu sonla biten bir hikaye yaratırken, yaşananlar okuyan herkesi şaşkınlığa uğratmaya yetti.