Oyun Oynamak Zekayı Geliştirirken Facebook İnsanı Tembelleştiriyor

Oyun Oynamak Zekayı Geliştirirken Facebook İnsanı Tembelleştiriyor

Bunu biz iddia etmiyoruz, bilim insanları ve araştırmacılar söylüyorlar. Avustralya’nın Melbourne kentinde bulunan RMIT Üniversitesinde yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Oyuncu öğrenciler sosyal medyacılardan daha parlak çıktılar.

Video oyunlarının problem çözmede, atik düşünmede ve motor refleksleri geliştirmede son derece faydalı olduğunu işaret eden araştırma sosyal medya için iç açıcı şeyler söylemiyor. Tamindir.com’da daha önce yayınladığınız Oyunların Göz ve Beyin Koordinasyonunu Güçlendirdiği Açıklandı haberimizdeki tüm teorileri destekleyen araştırma, özellikle Facebook’u yerden yere vurmuş.

RMIT Üniversitesinde Ekonomi ve Finans öğrencileri arasında oyun oynayıp sosyal medyaya bulaşmayanlarla, sadece Facebook’da vakit geçirenler arasında yapılan bir karşılaştırmada ortaya oldukça düşündürücü rakamlar çıkmış. 12 bin öğrencinin fark etmeden tabi tutuldukları testlerde oyun oynayanlar son derece başarılı sonuçlar alırken Facebook takipçileri yaya kalmışlar. Akademik dönem notlarıyla da karşılaştırılmaya tabii tutulan öğrencilerin not ortalamaları da oldukça farklı. Oyun oynayan öğrenciler sosyal medya tutkunlarından yüzde 20 daha başarılı olarak saptanmışlar.

Özellikle çevrimiçi oyunlarda takımlar halinde mücadele veren öğrencilerin problem çözmede ve grup çalışmalarında daha etkin ve kararlı oldukları gözlenirken, Facebook takipçilerinin birbirleriyle anlaşamadığı ve yavaş oldukları da yapılan araştırmanın üzücü sonuçlarından biri. 

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

Çocuklu Aileler Instagram'ı Yasaklamalı mı?

YORUMLAR