Oyun Oynayarak Hastalıklara Çare Bulunabiliyor

Oyun Oynayarak Hastalıklara Çare Bulunabiliyor

Mobil telefonunuzda parazit avlayarak bazı hastalıklara çare bulmak mümkün. Bunun için MalariaSpot uygulamalarını indirin. Dünya sağlığı için çalışmaya başlayın.

Madrid Teknik Üniversitesi'nden Miguel Luengo Oroz, her gün binlerce insanın ölümüne sebep olan hastalıkların teşhisine yardımcı olmak istiyordu. Bunun için dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların ortak zekasını kullanmaya karar verdi. Bu girişimin sonunda MalariaSpot doğdu.

MalariaSpot projesi, Miguel'i dünyayı teknoloji ile değiştirme potansiyeline sahip 35 yaş altı 10 İspanyoldan biri ilan eden Massachusetts Institute of Technology (MIT), Singularity University of NASA ve Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi gibi kurumların beğenisini topladı.

Miguel sözlerine şöyle devam ediyor: "Bilgisayar oyunu aracılığıyla ortaklaşa teşhis koymanın çılgınca bir şey olmadığını gösteren bir çalışma yayımladık. Fakat şimdi bunun tıbbi açıdan değerlendirilmesi gerekiyor." Miguel'in ekibi Mozambik'teki bir klinikle işbirliği yapıyor. Ekibin yaptığı gerçek zamanlı testler Afrika kökenli sıtma türünün ilk uzaktan teşhisini gerçekleştirdi.

YORUMLAR