Oyun Pazarında İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

Oyun Pazarında İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

Türkiye Girişim, Gelişim ve Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Enver Eryürek, global oyun pazarında Türkiye'nin 2020 yılı ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu söyledi. Gençlerin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Eryürek, daha fazla teknik kurslara ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Türkiye Girişim, Gelişim ve Teknolojileri (TGGT) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Enver Eryürek, Almanya'nın Köln kentinde devam eden Gamescom fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, inovatif gelişmeler ve teknolojik üretim konusunda hükümetin dernek ve şirketlere çok büyük teşvikler verdiğini söyledi.

Eryürek, Türkiye’nin global oyun pazarına eskisinden çok daha fazla önem verdiğini belirtirken, “Türkiye nüfusunun yüzde 51'i genç, 25 yaşın altında. Gençler teknolojiye meraklı ve profesyonel olarak da bu meraklarını destekliyorlar. Türkiye dünyada Rusya ve Romanya'dan sonra büyüyen üçüncü en büyük oyun pazarı” dedi. Eryürek, Türk pazarının büyüme oranının geçen yıl yüzde 24,7 olduğunu ve 2020 yılında da 2 milyar dolar ihracatı göreceklerini belirtti.

Gençleri Desteklemeliyiz

Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği (TOGED) Danışmanı Tuğbek Ölek de Gamescom fuarının global oyun sektörü için çok önemli olduğunu, Türkiye'den 100'den fazla profesyonelin bu fuara katılarak Türk oyun sektörünün dünya ile olan bağını güçlendirdiğini söyledi.

Oyun sektörünün ham maddesini; sıkı çalışma ve hayal gücü şeklinde nitelendiren Ölek, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bu ham maddenin Türk insanında fazlasıyla olduğunu düşünüyoruz. Biz oyunları ürtebildiğimiz sürece dünyaya dağıtmak, ihracat yapmak, tüm dünyaya oynatmak için önümüzde hiç bir engel yok. bizim için önemli olan iş gücü ve yatırımcı yaratabilmek. Ailelerin oyun oynayan, oyun geliştiren çocuklara yaklaşımı çok önemli. Ayrıca eğitim konusunda yeni açılan üniversite bölümlerinin yanı sıra sertifika programları ve teknik kurslara ihtiyacımız var."

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açılışını yaptığı ve 54 ülkeden 910 firmanın katıldığı fuar, 26 Ağustos'ta sona erecek.

Gamescom 2017'deki En İyi Oyunlar

Küresel Oyun Pazarı 2020'ye Kadar Cebimizden 100 Milyarlarca Dolar Çekecek

Küresel Oyun Pazarı Mobil Oyunların Gücüyle Hızla Yükseliyor

YORUMLAR