Oyun Tarihinde Bugün: Counter Strike Çıkış Yaptı!

Counter Strike, 17. yaşını kutluyor

Günümüzden tam 17 yıl önce, 8 Kasım 2000 tarihinde Counter Strike resmi olarak çıkış yapmış ve oyun tarihinde yeni bir sayfa açmıştı.

Günümüzde FPS oyunu dediğimizde aklımıza belli isimler geliyor. Bu isimlerin başında yer alan Counter Strike, online FPS oyunlarının yükselmesini sağlamıştı. Hatta aradan geçen yılların ardından Counter Strike, CS: GO gibi oyunlarla halen piyasanın kralı. Peki bu efsane nasıl ortaya çıkmıştı?

Counter Strike'ın yaratıcısı olan Minh "Gooseman" Le ve Jess Cliffe, daha önceden bir Quake 2 modu üzerinde çalışırken tanışmışlardı. Bu süreçte üniversite eğitimi alan Minh Le'nin aklına Counter Strike'ı yaratma fikri gelmiş ve Jess Cliff ile birlikte bu iş için kolları sıvamışlardı. Counter Strike için haftada 20 saatini ayıran Minh Le, üniversitedeki ödevlerine bile bu kadar vakit ayırmıyordu. Valve'ın geliştirdiği Half Life oyununun üzerine inşa edilen bu mod, beta olarak yayınlandıktan sonra beklenmedik bir ilgi görmüş ve kısa süre içinde internet kafelerin en popüler oyunu haline gelmişti.

Valve, Counter Strike'ın durdurulamaz yükselişini fark etmiş ve modun geliştirilmesine destek vermişti. 4. beta sürecine gelindiğinde ise Valve, Counter Strike'ın isim haklarını satın alıp Minh Le ve Jess Cliff'i işe aldı. Böylece firma tarihindeki en doğru yatırımlardan birini yaptı, Counter Strike'ın final sürümü  de 8 Kasım 2000'de resmi olarak yayınlandı.

Birçoğumuz halen CS 1.6 yükleyerek arkadaşlarımızla birlikte nostalji yapıyoruz. Eski bir oyun olmasına rağmen CS 1.6 halen bol eğlence sunmayı başarıyor. Counter Strike'ı yeni nesil teknolojilerin nimetlerinden yararlanarak oynamak isteyenler ise CS: GO'yu tercih ediyor. CS: GO ise günümüzde Steam'in en yüksek aktif oyuncu sayısına sahip oyunları arasında yer alıyor ve e-spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapıyor.

YORUMLAR