Oyun Tarihinde Bugün: GTA 5 Çıktı!

Oyun Tarihinde Bugün: GTA 5 Çıktı!

Günümüzden tam 4 yıl önce, 17 Eylül 2013 tarihinde bir efsane doğmuştu. Grand Theft Auto 5, ya da kısa ismiyle GTA 5 oyuncularla buluşmuş ve oyun dünyasında yeni bir sayfa açmıştı. GTA 5'i oynayabilmek için tam 5 sene beklemiştik. 2008 yılında satışa çıkan GTA 4 de oldukça iyi bir oyundu; fakat PC platformunda yaşanan teknik problemlerden ötürü başarısı baltalanıyordu. GTA 5, daha önceki GTA oyunlarında olduğu gibi ilk adımda oyun konsolları için yayınlanmıştı. Bir önceki nesil oyun konsolları olan PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanan GTA 5 çıkışının ilk gününde Rockstar Games'e 800 milyon dolar kazandırmıştı, 3 günün ardından ise gelir 1 milyar dolar seviyesine çıkmıştı. Oyunun henüz PC sürümü ve yeni nesil oyun konsolları olan PlayStation 4 ve Xbox One'a özel olan sürümleri yayınlanmadığı halde bu derece yüksek gelir elde etmesi GTA 5'in ne derece başarılı bir oyun olacağını gösteriyordu.

GTA 5, çıktığı sene ödülleri birer birer toplamış, farklı kaynaklar taraıfndan yılın oyunu seçilmişti. Daha sonradan yayınlanan ve geliştirilmiş grafiklere sahip olan PlayStation 4, Xbox One ve PC sürümleri GTA 5'in başarısını katlamış, toplamda 80 milyon GTA 5 kopyasının satılmasını sağlamıştı. GTA Online ise oyunun geliştiricisi Rockstar'a ve yayıncısı Take Two'ya halen milyonlarca dolar kazandırmaya devam ediyor.

GTA 5, video oyun tarihinin en çok satan oyunlarından bir tanesi. Bu başarılı oyunun satış rekoru günümüzün AAA kalite oyunları tarafından kırılabilmiş değil. Muhtemelen yeni rekorlar için GTA 6'yı beklememiz gerekecek; fakat Rockstar henüz GTA 6 hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

GTA 5, 4 yıllık bir oyun olmasına rağmen halen keyifle oynayabileceğiniz bir oyun. Umarız Rockstar, GTA 6 için bizi çok bekletmez.

GTA 5'e PUBG Modu Geldi!

YORUMLAR