Oyun Tarihinde Bugün: SEGA Genesis Oyun Konsolu Çıktı

Oyun Tarihinde Bugün: SEGA Genesis Oyun Konsolu Çıktı

14 Ağustos 1989 tarihinde, günümüzden tam 28 yıl önce Amerika'da SEGA'nın efsanevi oyun konsolu olan SEGA Genesis resmi olarak çıkış yapmıştı ve oyun dünyasında 16 bit çağını başlatmıştı.

90'lı yıllar, SEGA Genesis'in belirlediği oyun standartlarıyla geçmişti. O dönem birçoğumuzun rüyasında bir SEGA Genesis oyun konsoluna sahip olmak vardı; çünkü bu oyun konsolu atari salonlarında severek oynadığımız oyunları aynı kaliteyle salonlarımıza taşıyordu. Street Fighter ve Mortal Kombat gibi dönemin ünlü arcade oyunlarını artık jeton derdi olmadan evimizde oynayabiliyorduk. Bu oyunlara ek olarak SEGA, Sonic gibi ünlü oyun kahramanları da yaratmış ve Genesis'in kalıcı olmasını, rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlamıştı. Daha önceden Nintendo tarafından domine edilen oyun sektörü artık SEGA'nın eline geçmişti. Sony, ilk PlayStation'ı çıkarıp 3 boyutlu oyun dünyasının kapısını aralayana kadar SEGA Genesis zirvede kalmıştı.

SEGA Genesis aslında ilk olarak 1988 yılında SEGA Mega Drive adıyla Japonya'da satışa sunulmuştu. Bir sene sonra ise firma uluslararası piyasaya açılma kararı almış, bu konsolu yeni bir ad ile tüketicilere sunmuştu. Genesis'in Avrupa'da satışa sunulması ise 1990 yılında gerçekleşmişti. Bu klasik oyun konsolu, halen tarihin en başarılı oyun sistemleri arasında gösteriliyor.

Eğer SEGA Genesis üzerinde oynadığınız oyunları özlüyorsanız aşağıdaki videoyu izleyerek nostalji yapabilirsiniz:

Sega, Nintendo'nun Mini NES'ine Yeni Mega Drive - Genesis Oyun Konsoluyla Cevap Verdi

Tozlu Raflarda Çürümeye Mahkum Olmuş 11 Oyun Konsolu

YORUMLAR