Oyundaki Bir Kapıyı Açmak İçin 9 Yıl Uğraştı

Oyundaki Bir Kapıyı Açmak İçin 9 Yıl Uğraştı

En eski MMO oyunlarından bir tanesi olan Tibia'da açılması için 999. seviyeye gelinmesi istenilen kapı, Kharsek takma isimli oyuncunun dokuz yıllık uğraşları sonucunda açıldı!

1997 yılında piyasaya sürülen MMO oyunu Tibia'ya 2005 yılında yapılan bir güncellemeyle birlikte gizli bir kapı eklendi. Kapının üstünde ise basit bir yazı vardı: "Kapıyı görmek için 999. seviyeye gelmelisiniz." Oyunun yapımcıları kimsenin bunu başaramayacağını düşündükleri için kapının arkasına hiçbir şey koymadıklarını da söylemişlerdi. Fakat bunu kendisine görev edinen Kharsek takma isimli bir oyuncu, dokuz yıl boyunca uğraşarak 999. seviyeye ulaşmayı başardı.

Alman bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin hobi olarak uğraştığı Tibia, çıktıktan sonra beklenmedik bir başarı elde etmişti. Tam bir hardcore RPG olan ve oyuncuyu olabildiğince zorlayan oyun, çıkışının üzerinden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen hala oynanıyor. Yapılan son açıklamaya göre ise oyunun şu an için 20 farklı ülkede 500,000 oyuncusu var. Oyunun ilk çıktığı günlerde oynamaya başlayan bir kısım oyuncunun, şimdilerde emekli olacak kadar yaşlandığını da söyleyen TibiaMaps'in sahibi Mathias Bynes, Kharsek'in yaptığının gerçekten inanılmaz olduğunun da altını çiziyor. Seviye sınırı olmayan oyunda, 999. seviyeye ulaşan ilk oyuncu da Kharsek oldu. Yine yapımcıları tarafından söylenene göre; 2007 yılında oyuna katılan Kharsek'in yakaladığı başarı, ortalama Tibia oyuncularına göre çok üstte. Yani ortalama bir oyuncu, 999. seviyeye ulaşmak için 9 yıldan da fazla süre harcamalı. 

Kharsek'in yakaladığı başarıyı rakamlarla vermek de mümkün. Oyunda 19. seviyeden 20. seviyeye çıkmak için 15,400XP isteniyor. Yüksek seviyeli bir boss'un 35,900XP verdiği düşünülürse, bu seviyelerde level atlamak bir hayli kolay. 50. seviyeye geldiğinizde 1 milyon 847 bin 300 XP toplamış oluyorsunuz. 100. seviyede ise rakam 15 milyon 694 bin 800 XP oluyor. Bu rakamın katlanarak gittiği düşünülürse, 999 olmak için yüz milyonlarca XP toplamanız gerektiği aşikar. Bir yerden sonra takımından da destek alan Kharsek'in ise saat başına 5 milyon XP topladığı düşünülüyor. Kendisinin 930'dan 999'a nasıl çıktığını aşağıda görebilirsiniz.

999. seviye olduktan sonra oyuncunun hemen kapıya gitmesi bekleniyordu; ancak o bekleneni yapmadı ve bir süre ortalardan kayboldu. Tibia oyuncuları kendisini tehdit etse bile kapıya yönelmeyeceğini söyleyen Kharsek, sonunda kapıdan içeri adım attı. Fakat içeride ne olduğunu ve nasıl göründüğünü henüz kimseye söylemiş değil. Oyuncular hala kapının arkasında ne olabileceğine dair çıkarımlar yapmaya devam ediyorlarsa da, hala gerçek ortaya çıkmadı.

Yüksek ihtimalle Kharsek'in beklentiyi yükselteceği ve bir canlı yayın sırasında kapının arkasında ne olduğunu göstereceği söyleniyor. Böylece dokuz yıllık emeklerinin karşılığını canlı yayın sırasında yapılan bağışlarla ya da reklam gelirleriyle kazanabilir. Şimdilik sadece şu küçük videoda gördüğümüz gibi kapının önünde durduğu anı izleyebiliyoruz. En çok korkulanı ise bu kadar büyük bir sırrın arkasından hiçbir şey çıkmaması.

Türk Yapımı MMORPG Kader Mühürleri'nin İlk Fragmanı Yayınlandı

Blizzard Senelerdir Süren MMO Projesini İptal Etti

YORUMLAR