Oyunlar İçin Devrim Niteliğinde Bir İcat: Oculus Rift

Oyunlar İçin Devrim Niteliğinde Bir İcat: Oculus Rift

Eğer oyunların içerisinde aktif olarak yer alamamaktan şikayetçiyseniz bu güzel icat sizi heyecanlandırabilir. Oculus Rift video oyunları gerçeğe olabildiğince yaklaştırma amaçlı olarak geliştirilmekte olan bir sanal gerçeklik seti. Temel olarak üzerinde hareket sensörü bulunan bir 3 boyut motoru olarak çalışan Rift, kendisinden önce geliştirilen ve başarılı olamayan 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüklerinden çok daha fazlasına sahip. Öncelikle çok daha geniş bir görüş alanı sunan Rift, baş hareketlerinizi hem dikey hem de yatay olarak daha özgürce gerçekleştirmenize imkan tanıyor. Daha düşük gecikme sunan hareket sensörleri de hareket algılamanın gayet sağlıklı olmasını sağlıyor.

1280x800 çözünürlüğe sahip panel günümüz oyunlarını yeterli detay seviyesinde oynatabilecek seviyede. Her göze ayrı ayrı 640x800 çözünürlükte gönderilen görseller beynimizin görüntüyü 3 boyutlu olarak algılamasını sağlıyor. DVI, HDMI ve USB arayüzlerini kullanacak cihaz hem mobil platformlarda hem de PC'de kullanılabilecek.

Cihazın bu derece öne çıkmasını sağlayan özellik ise fiyatı olacak. Benzer sistemlerin onbinlerce doları bulan fiyatları göz onüne alınarak bu sistemin herkesin elde edebileceği fiyatlarda olması amaçlanıyor.

Oculus Rift oyun geliştiricilerinin de cihazı denemeleri sonucu gönüllerini kazanmış bir yapım. Şu an oyun dünyasında lider olan firmaların başlarındaki isimler bizimle şu görüşlerini paylaşıyorlar:

John Carmack, Id Software:

Şu an elimde olan şey, dünyayın şimdiye kadar gördüğü en iyi sanal gerçeklik demosu

Cliff Blezinski, Eski Epic Games Çalışanı:

Söylememe gerek yok, ben projeye inanıyorum. Epic Games olarak Unreal motorunu Oculus içerisine dahil etmek için heyecanlıyız

Gabe Newell, Valve Başkanı ve Sahibi:

İnanılmaz heyecanlandırıcı görünüyor

Rift'in yeteneklerinin Unreal motoruyla birleşimini gösteren bir prototipin yer aldığı videomuza göz atabilirsiniz:

Kickstarter üzerinden 250.000$ olan bağış hedefinin çok çok üzerinde bir rakam olan 2.437.429$ değerinde bir bağış elde eden Oculus Rift, bağışların gösterdiğine göre oyunseverler tarafından da merakla bekleniyor.


YORUMLAR