Paket Kolileme İşinde Usta ve Hızlı Robotlar

Koli robotları

Kargo ve alışveriş şirketleri, kolileme işlemlerinde otonom makineleri uzun süredir kullanıyorlar.

Ancak Çin merkezli bir şirkette, bu söz konusu robotlar işlerini gayet hızlı ve sistematik gerçekleştirerek 100 işçinin tamamlayacağı işi o kadar hızlı yapıyorlar ki, seyrettiğinizde aklınız duruyor.

Sözünü ettiğimiz robotlar, 2.000 metrekarelik bir alanda çalışıyorlar ve fazla miktarda işlem gerektiren en az 300 milyar rota kombinasyonu üretiyorlar.

Çin'in Tianjin şehrinde bulunan Shentong Express (STO) fabrikası, tüm ülkenin en büyük otonom paketleme servisine sahip. Robotlar, söz konusu kolileri ayırma merkezinde bulunan farklı bölgelere taşıyarak yeraltı oluklarına yerleştiriyorlar ve bu işlemi o kadar düzgün ve eksiksiz gerçekleştiriyorlar ki, videoyu izlerken bu ahenkli çalışmayı şaşkınlıkla izliyorsunuz. Makineler günde 200.000 kadar koliyi sıralayabiliyorlar, robotlar sırayla şarj noktalarında kendi kendilerine şarj olabiliyor ve ardından vakit kaybetmeden işlerine devam edebiliyorlar. Bundan dolayı paketleme işlemleri 7/24 devam edebiliyor.

Fabrikada gerçekleştirilen otonom paketleme işlemlerinin sayısı, beş dakika içinde Pekin Capital International Havaalanı'nda yapılan günlük kalkış ve iniş hesaplamalarıyla aynı değeri bulabiliyor.

Yapılan bir istatistiğe göre tüm Çin'de, 2016 yılında kargo merkezlerinden yaklaşık 30 milyar paket gönderilmiş. Yani, bu robotların işi de kolay değil.

 

YORUMLAR