Pakistan, 30 Adet ATAK Helikopteri Alacak!

Pakistan, 30 Adet ATAK Helikopteri Alacak!

Yeni nesil teknolojiyle donatılan milli helikopterimiz ATAK helikopteri, Türkiye'nin tek kalemde en büyük savunma ihracatı olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor. Pakistan’a 30 adet ATAK helikopteri satışı için imzalar atılırken, anlaşmanın maliyetinin 1,5 milyar olduğu kaydedildi.

Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltması adına geliştirilen projelerden birisi olan ATAK helikopteri, gelişmiş hedef tespit sistemi sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gücüne güç katıyor. 

Yerli Savunma sanayiisinin gözbebeği ATAK helikopterinin Pakistan'a satışı ile ilgili söylentiler, bugün itibarıyla resmiyete kavuştu. Savunma Sanayi Uzmanı Turan Oğuz, Twitter hesabından Savunma Sanayi Müsteşarı Prof.Dr. İsmail Demir’in ATAK helikopterinin ihracaat anlaşmasını önümüzdeki hafta açıklayacaklarını söylediğini bildirdi.

 

 

Türkiye anlaşma çervesinde Pakistan'a 30 adet ATAK helikopteri satacak. Mali boyutunun 1.5 milyar dolar olduğu ifade edilen bu anlaşma, Türkiye’nin tek kalemde yapacağı en büyük ihracat anlamına geliyor.

Daha önce ATAK helikopterini deneyimleyen  Pakistan Savunma Bakanlığı yetlilileri, 30 adet saldırı helikopteri ve 4 savaş gemisi satışına ilişken sürecin yüzde 90’ının tamamlandığını, ufak pürüzlerin giderilmesinin ardından anlaşmanın resmiyete döküleceğini açıklamıştı.