Panasonic ve Tesla Ortaklığı Bitiyor

Panasonic, Tesla'nın New York fabrikasında üretilen, güneş enerjisi ortaklığından çıkacağını açıkladı.

Panasonic ve Tesla Ortaklığı Bitiyor

Panasonic, Tesla'nın New York fabrikasında üretilen güneş enerjisi ortaklığından çıkacağını açıkladı.

Panasonic, Tesla’nın özel pil tedarikçisi statüsündeydi. Geçtiğimiz aylarda bu ortaklığın bittiği açıklanmıştı. Ancak Panasonic, New York fabrikasında güneş enerjisi üretimine devam ediyordu. Şirket tarafından yapılan üretimden çekildiklerine dair açıklama, Tesla ve Panasonic arasında bulunan son ortaklığı da bitirmiş oldu.

Tesla yetkilileri, Panasonic tarafından yapılan geri çekilme açıklamasının ardından, bu çekilmenin Tesla üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını, 1.500'den fazla kişi istihdam ederek nisan ayından önce 1.460 taahhüdünü yerine getirdiğini ve böylece 41 milyon dolarlık ceza ödemeyeceklerini belirtti.

Panasonic, Kârsız İşletmeleri Elden Çıkarıyor

Panasonic ve Tesla Ortaklığı Bitiyor

Panasonic yaptığı açıklamada, mayıs ayı sonunda üretimi durduracağını ve eylül ayı sonunda fabrikadan çıkacağını söyledi.

Uzmanlar, Panasonic tarafından verilen bu çekilme kararının, şirketin tüketici elektroniği ürünlerine, stratejik geçişi, kâr büyümesini teşvik etmeye yönelik çalışmalarından dolayı, kârsız işletmeleri elden çıkarmak adına verildiğini belirtiyor.

Panasonic, ABD'nin Nevada eyaletinde Tesla ile otomotiv batarya ortak girişiminde yıllarca üretim sorunları ve gecikmeler yaşandığını bu nedenle beklenen kârı elde edemediklerini ifade etti.

YORUMLAR