Panda Güvenlik Şirketi: 2012’de 27 Milyon Yeni Zararlı Yazılım Bulundu

Panda Güvenlik Şirketi: 2012’de 27 Milyon Yeni Zararlı Yazılım Bulundu

Panda Güvenlik Şirketi’nin Panda Laboratuvarı, 2012 için yıllık raporunu çıkardı. Rapor, mobil zararlı yazılımlarının dönüşümünü, fidye araçlarını, Mac güvenliğini, sosyal medya ağlarını, siber suçları, siber savaşları ve hack’lemeleri kapsıyor.

Genel anlamda bakıldığında 2012’de yaklaşık 27 milyon yeni zararlı yazılım suşunun oluşturulduğu görülüyor ki bu da günde ortalama 74,000’e denk geliyor. Bu da, toplam zararlı yazılım örneğinin sayısını 125 milyona çıkarıyor.

2012’deki zararlı yazılımların türlerini ise yüzde 76 ile Trojan, yüzde 11 ile worm'lar, yüzde 9 ile virüsler ve yüzde 2 ile reklam yazılımları oluşturmakta.

Zararlı yazılımlardan en çok zarar gören bilgisayarların tespit edildiği ülkeler Çin, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, Honduras, Bulgaristan, Bolivya, İsrail, Slovakya ve Polonya.

2012 yılı için bir inceleme yapmasının yanı sıra, rapor, bu yıl için sosyal ağlar, Windows 8, zararlı yazılım büyümesi, mobil cihazlar için zararlı yazılım, güvenlik açıkları, Mac zararlı yazılımları gibi konularda ilginç tahminlerde bulunuyor.

Raporda şöyle deniliyor: “Daha fazla ülkenin kendi siber savunma birimini organize etmesiyle, siber casusluk ve siber savaşlarda artış olacak. Kritik alt yapı üzerine doğrudan saldırı başlatmak amacıyla zararlı yazılım kullanma olasılığı ve tehlikesi için büyüyen bir endişe var.”

2013 için yapılan bu tahminlerin ardından rapor şöyle sonlanıyor: “Şirketler, artan siber saldırıların kurbanı olmamak için güvenlik önlemlerini sıkılaştırmak zorunda kalacaktır. İşletim sistemindeki ve uygulamalardaki güvenlik açıklarına karşı ağları korumak için özel önlemler alacaklardır.”

Youtube Aracılığıyla Dağıtılan Sahte Yazılımlara Dikkat

YORUMLAR