Pandemi Hastanesi Ne Demek? Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi İlan Edildi?

Koronavirüsü nedeniyle ülkemizde hastaneler pandemi hastanesine dönüştürülmekte. Peki pandemi hasteneleri hangileri?

Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi İlan Edildi? Pandemi Hastanesi Ne Demek?

Pandemi, tüm dünyaya yayılarak etkisini gösteren, salgın hastalıklara verilen genel bir isim. Pandemi hastalıkların en spesifik özelliği bulaşıcı olmalarıdır. Koronavirüsü nedeniyle ülkemizde hastaneler pandemi hastanesine dönüştürülmekte. Peki pandemi hastaneleri hangileri?

3. Seviye Erişkin Yoğun Bakım

Türkiye'de Pandemi Hastaneleri Hangileri?

Bir hastanenin, pandemi hastanesi olarak hizmet verebilmesi için enfeksiyon hastalıkları, klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzman doktorlarından en az ikisinin bulunması gerekir. Bunun yanı sıra hastanelerde üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yataklarının da bulunması gerekmekte.

Ülkemizde bu özelliklere sahip tüm vakıf ve özel hastaneler pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı akşam saatlerinde yeni bir Corona virüs genelgesi genelge yayınladı. 

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sağlık kurumlarından herhangi birine müracaat eden bir hastanın koronavirüsü teşhisi kesinleşinceye kadar, hastaneye kabul edilmesi ve tedavisinin gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunun altı çizildi.

Bunun yanı sıra, koronavirüsü teşhisi kesinleşen hastaların pandemi hastanesine sevk edileceği ve karantina altına alınarak tedavilerinin gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

YORUMLAR