Pankreas Kanserini Tespit Edebilen Mobil Uygulama Geliştirildi

Pankreas Kanserini Tespit Edebilen Mobil Uygulama Geliştirildi

Washington Üniversitesi'nde görevli bir grup bilim insanı, Pankreas kanserinin erken teşhisinin yapılabilmesi için BiliScreen ismini verdikleri bir mobil uygulama geliştirmeyi başardılar. 

Kanserin her türlüsü oldukça kötüyken, Pankreas kanseri bunların arasında kurtulma oranı en az olanlardan bir tanesi. Geçtiğimiz yıl bu hastalığa yakalananların yalnızca yüzde 9 gibi çok düşük bir kısmı hayatta kalabilirken, bugüne kadar uzmanlar çarenin erken teşhis olduğunun altını çokça çizdiler. Bu sorunu çözmek için harekete geçen Washington Üniversitesi bünyesinde görevli bilim insanları, kolayca kullanılabilen bir mobil uygulama geliştirerek, erken teşhis için yeni bir umut oldular. 

Çeşitli görüntü algoritmaları kullandıkları mobil uygulamayla insanların bilirubin oranlarını, göz aklarındaki renk değişimine göre belirleyebilen bir sistem geliştiren uzmanlar, tüm bu sistemi daha da basite indirgeyerek, BiliScreen ismini verdikleri uygulamaya sıkıştırmayı başardılar.

Bilim adamları pankreas kanserinin, göz akının Sarılık hastalığında olduğu gibi sararmasıyla kendisini belli etmeye başladığını; ancak göz akının tamamen sararmasının kanserinin oldukça ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu da söylediler. Bu sebeple göz akının henüz renk değiştirmeye başladığı durumlarda yapılacak teşhisin, çoğu zaman hayat kurtarabileceğini, BiliScreen isimli uygulamanın da gözdeki değişimi henüz başındayken tespit edebileceğini açıkladılar. 

Özel olarak tasarlanmış karton bir gözlük ya da başlıkla birlikte kullanılan uygulamanın, kan testlerine çok yakın sonuçlar verebildiğini de belirten araştırmacılar, uygulamanın nihai sürümünün önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına açılacağını da kaydettiler. 

Yeni Geliştirilen Yöntemle Tek Damla Kanla 13 Farklı Kanser Testi

Tarihte Bugün: Steve Jobs Hayatını Kaybetti

YORUMLAR