Papua Yeni Gine, Facebook’a Erişimi 1 Ay Boyunca Engelliyor

Papua Yeni Gine Facebook

Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine, Facebook’u 1 ay boyunca yasaklamaya hazırlanıyor. Facebook’un fayda ve zararlarını tartışmak, sahte haberleri ve sahte hesapları yasaklamak amacıyla böyle bir uygulamaya gidileceği belirtiliyor. Yapılacak olan incelemeler sonucunda gerekli görülürse, ülkenin kendi sosyal ağını kurma yönünde adımlar atabileceği de ifade ediliyor.

Avustralya’nın en yakın komşusu durumundaki Papua Yeni Gine’de devlet, bir aylık erişim engeli süreci boyunca Facebook’un nasıl kullanıldığına yönelik araştırmalar yapacak ve sahte hesaplarla sahte haberleri azaltma yönünde adımlar atacak.

Papua Yeni Gine Haberleşme Bakanı Sam Basil verdiği bir röportajda, “Bu süre sahte hesapların arkasına saklanan, pornografik içerikler paylaşan, sahte haberler yayan kullanıcıları bulmamızı ve yasaklamamızı sağlayacak. Facebook’un ülkemizdeki suistimaline göz yumamayız.” dedi. Basil’e göre, bir aylık çalışmanın ardından sosyal ağlar, ülkede çoğunlukla kimliği onaylanan insanlar tarafından sorumluluk bilinciyle kullanılacak.

Facebook’un 1 ay boyunca engellenmesinin bir diğer sebebi ise, bu süreçte ülkede "Siber Suç Kanunu"nun devreye girecek olması. Daha önce 2017 yılında meclisten geçen ancak sansür eleştirilerine maruz kalan bu kanun, veri ve ağ güvenliği alanındaki titizliği nedeniyle güvenlik uzmanları tarafından da takdir ediliyor.

Papua Yeni Gine’nin aldığı bu kararın, Facebook’un başını ağrıtabileceği söyleniyor. Çünkü başka ülkelerin de bu kararı örnek alıp uygulamaya geçirmesi durumunda Facebook’un daha büyük sıkıntılarla karşılaşabileceği belirtiliyor.