Pardus Yöneticisinden Yabancı Yazılım Uyarısı

pardus ali aras

Türkiye’de geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ederken, Pardus Proje Yürütücüsü Ali Aras önemli açıklamalar yaptı. Ali Aras, yabancı yazılımlarda bilerek bırakılan açıklar bulunduğunu dile getirirken, Pardus’un tamamen güvenli olduğunu belirtti.

Yabancı kaynaklı yazılımlarda üretici tarafından bilerek bırakılan açıklar, son olarak Windows işletim sisteminde yaşanan sıkıntılarla gün yüzüne çıkmıştı. ABD istihbarat birimlerinin isteği üzerine işletim sistemine çeşitli arka kapılar koyan Microsoft, çeşitli olaylardan sonra yakayı ele vermiş ve başta Brezilya olmak üzere birçok ülkede incelemeye alınmıştı.

Dış kaynaklı yazılımlarda casusluk amacıyla açıklar bırakıldığını hatırlatan Aras, “Yerli olmayan tüm yazılımlarda, özellikle de Amerikan menşeili ürünler içerisinde kasıtlı olarak bırakılan açıklar var. Dışarıdan aldığımız işletim sistemlerinde istisnasız bu güvenlik açıkları mevcut ve istihbari faaliyetler için kullanılıyor. Yerli yazılımımız Pardus ise bu konuda tamamen güvenli ve bilgi güvenliği açısından çok iyi durumda” açıklamasını yaptı.

pardus ali aras 2

Yerli işletim sistemi ulusal güvenlik meselesi

Yerli işletim sistemi ile Türkiye’ye ait olan bilgilerin kaçırılma oranlarının azalacağını ve açıkların ortadan kalkacağını belirten Ali Aras, “İstihbarat servisleri herhangi bir bilgiye ulaşmaları gerektiğinde yazılımlardaki açıkları kullanıyor. Bu nedenle Almanya, İspanya, Hollanda ve benzeri birçok ülke ulusal güvenlik açısından özellikle kamu kurumlarında kendi işletim sistemlerini kullanıyorlar. Türkiye’de Pardus’un geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının önemi çok büyük. Yerli sistemimiz Pardus’ta bu açık kapılar yok” dedi.

Açık kaynak kodlu yazılımların geliştirme ve güvenlik açısından çeşitli avantajlar sağladığını belirten Pardus Proje Yöneticisi Ali Aras, “Pardus bilgi güvenliği dışında maliyeti düşürmek açısından da çok önemli. Pardus, yerli bir işletim sistemi elbette ama sadece bir işletim sisteminden ibaret değil. Sunucu, veri tabanı ve sistemleri gibi hizmetleri de kapsıyor” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.