Pardus'un 2013 Sürümü Kullanıma Sunuldu

Pardus'un 2013 Sürümü Kullanıma Sunuldu

TÜBİTAK'ın büyük desteği ile geliştirilen ve uzun süredir milli işletim sistemimiz olarak bilinen Pardus'un 2013 sürümü kullanıma sunuldu ve dileyenler en son gelişmelere yönelik olarak hazırlanmış bu güncel sürümü kolaylıkla indirebilir ve kullanabilirler.

Özellikle önceki sürümde Linux'un temel altyapısı ile sıkıntılar yaşayan Pardus'un bundan sonra tüm güncellemeleri anında alacağı ve pek çok sorunun çözüme ulaştırıldığı da düzenlenen basın toplantısı ile açıklanmış durumda.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Pardus'un geliştirilmesinin durdurulduğuna ve yerli işletim sisteminin öldüğüne dair bazı haber ve dedikodular özellikle dijital medyada yer almıştı. Anlaşılan o ki TÜBİTAK, ULAKBİM ve Pardus Proje Ekibi herkese aksini kanıtlamak için ellerinden geleni yapmış durumda ve giderek çok daha fazla kamu kuruluşunda kullanılmaya başlayan Pardus'un ev kullanıcıları için de yakın zamanda büyük bir tercih olması bekleniyor.

Linux dünyasında bulunan onlarca farklı dağıtıma rağmen Pardus'un diğer büyük dağıtımlar arasından sıyrılabilmesi elbette tüm Türkiye'nin faydasına olacaktır. Çin'in de kendi işletim sistemini geliştirmek için Canonical'a başvurmasıyla yazılımda millileşme hareketleri de giderek popüler hale geliyor gibi görünüyor.

Windows Phone 9 Geliyor

YORUMLAR