Parmak İzi Okuma Yakında Telefonların Ekranlarından Yapılacak

Parmak İzi Okuma Yakında Telefonların Ekranlarından Yapılacak

Günümüzde akıllı cihazlarımız için şifreleme ve güvenlik büyük bir ihtiyaç haline geldi. Bu bağlamda, şifrelemeyi kolaylaştıran parmak izi okuma sensörleri gibi yenilikler cep telefonu ve tabletlere gelse de henüz istenilen seviye değil. Yeni alınan bir patent sayesinde ise, telefon ekranın herhangi bir noktasında parmağımızı okutabileceğiz.

Dünyadaki en büyük parmak izi algılama sensörü üreticilerinden Güney Koreli CrucialTek firması, geçtiğimiz günlerde aldığı yeni patentle teknoloji dünyasında konuşulur hale geldi. Öyle ki, yeni alınan patent sayesinde Samsung ve Apple mobil cihazlarından alışık olduğumuz gibi bir düğmeye zorunlu kalınmayacak ve telefon ekranına parmağı okutmak mümkün hale gelecek. Mobil cihaz ekranının altına yerleşmeyi başaran yeni teknolojinin, 2016'da çıkacak olan mobil cihazlarla birlikte hayatımıza girmesi bekleniyor. İlk denemenin ise Çinli üretici Meizu'nun MX5 modelinde yapılacağı konuşuluyor.

Gelişen teknoloji, malzeme bilime ve üretim kapasitesinin nanometre seviyelerinde verimli bir hale gelmesiyle bir zamanlar bilim kurgu olarak görülen herşey hayatımıza girdi ve giriyor. Akıllı telefonumuzun ekranını kaydırırken aynı zamanda parmak izimizle kilidini açmak da bunlardan birisi. Apple'ın da benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığını belirtelim.

YORUMLAR