Parmak İziyle Oy Verebileceğiz, Ama Şimdi Değil

Parmak İziyle Oy Verebileceğiz, Ama Şimdi Değil

Başkent Üniversitesi öğrencisi Mert Cankart, seçmenin oyunu parmak iziyle elektronik ortamda kullanmasına olanak sağlayan bir yazılım geliştirdi.

Uzun zamandır dünyanın teknolojik ve politik gündeminin ilk sıralarında olan parmak iziyle oy verme sistemleri araştırmalarına Başkent Üniversitesi’nden genç bir bilgisayar programcısı da dahil oldu. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mert Cankat, güvenli bir oy kullanma sistemi tasarladı. Sistem gümrüklerde pasaport kontrollerindeki parmak izi sistemlerine benziyor, ancak işlevi farklı.

Sistem, parmak izinin bir tarayıcı tarafından alınması ve seçmenin belirlediği 6 haneli bir PIN numarası ile şifrelenerek veri tabanında kaydedilmesi mantığını taşıyor. Böylece seçmenlerin parmak izi, güvenlik kontrolü için de kullanılmış oluyor ve bu oy verme yaşına gelmiş seçmenlerin parmak izi güvenlik kontrolü olarak kullanılabiliyor. Bu yöntemle bir sonraki seçimde aynı seçmen, bir kez daha oy kullandığında güvenliği de kontrol edilmiş oluyor.

Geliştirilen sistemle seçmenin, parmak izinin alınmasının ardından, seçmen tüm parti isim ve logolarının yer aldığı pusulalardan oyunu tıklıyor. Bu işlemin ardından seçmenin verilen oyla bağlantısını koparacak bir güvenlik duvarı oluşturuluyor. Böylece seçmenin hem geçerli oy kullanması sağlanıyor hem de hangi partiye oy verdiği asla ortaya çıkarılamıyor.

Bu sistemle oy verme süreci tamamlandığında sonuçlar bir internet sitesi üzerinden herkesin görebileceği şekilde yayımlanabiliyor, seçim sonuçları için uzun oy sayma işlemlerine de gerek kalmıyor. Ayrıca oy pusulası çalma ya da seçime hile katma gibi şaibeler de ortadan kalkıyor.

Akıllı Telefon Kullanarak Kalabalık Mekanlarda Kaç Kişi Bulunduğunu Hesaplamak Mümkün

INSPO 2015 Proje Birincisi Öğrenciden Karadenizli Güvenlik Robotu

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

YORUMLAR