Patent Savaşları: Çinli Bilim İnsanı Hapis Cezası Aldı

Çin Halk Cumhuriyeti ve ABD arasında devam eden ticaret savaşlarının en önemli ayaklarından biri de fikri mülkiyet hakları ile ilgili.

Fikri mülkiyet ile ilgili mücadeleler uzun bir süredir devam ediyor. Özellikle de ABD ve Çin arasında adeta savaşa dönüştüğüne tanık oluyoruz. İşte haberimizin detayları.

Çin Halk Cumhuriyeti ve ABD arasında devam eden ticaret savaşlarının en önemli ayaklarından biri de fikri mülkiyet hakları ile ilgili. ABD'den Çin'e yöneltilen suçlamalar bir hayli fazla. ABD Adalet Bakanlığı, ismi açıklanmayan bir Amerikan petrol şirketinden gizli bilgileri çalan Çinli bir bilim insanı için ceza verildiğini söyledi.

Çinli bilim insanı bilgileri çalmakla suçlanıyor

Çinli bilim insanının, yeni nesil batarya teknolojisine ilişkin bilgileri çaldığı söyleniyordu. Mahkeme bu nedenle 2 yıl hapis ve 150 bin dolar para cezası kararı verdi. Çalınan batarya teknolojisi bilgilerinin yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Tan'ın, meslektaşlarıyla birlikte şirketin yeni nesil batarya teknolojisi geliştirme projesinde yer aldığı söylendi. Bu projenin, redoks akış pilleri ve enerji depolama için geliştirildiği ifade edildi. Onun 11 Aralık 2018 tarihinde projeyle ilgili dosyaları indirdiği, sonrasında istifasını sunarak ertesi gün tesisten çıkarıldığı da eklendi.

Yakın tarihlerde Tan, depolama cihazını geri getirerek bunu şirkete vermeyi unuttuğunu söylemişti. Fakat yapılan incelemeler sonucunda, depolama cihazında silinmeden önce depolanan belgelerin izleri görüldü. Böylece onun hırsızlık yaptığı anlaşıldı.

YORUMLAR