PayPal Türkiye'ye Dönüyor; Fakat Tam da Beklediğimiz Gibi Değil

PayPal Türkiye'ye Dönüyor; Fakat Tam da Beklediğimiz Gibi Değil

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda online ödeme sistemi PayPal Türkiye'deki bütün faaliyetlerini sonlandıracağını duyurmuştu. Şirket Türkiye'den çekilme kararı aldıktan sonra kullanıcılarına hesaplarındaki paraları tahliye etmeleri gerektiğini duyurmuştu. PayPal'in Türkiye'de kullanıma kapatılması nedeniyle birçok kullanıcı yurt dışından alışveriş yapamaz hale gelmişti. Ayrıca PayPal üzerinden bağış toplayan hizmetler sunan kullanıcılar da gelir kaynaklarını kaybetmişlerdi. Bu tür kullanıcılara örnek olarak Twitch yayınıı yapan kullanıcılar gösterilebilir.

PayPal'in Türkiye'den çekilmesinin nedeni ise BDDK ile anlaşamamış olmasıydı. PayPal, BDDK'ya lisans başvurusu yapmıştı. Bu başvuru reddedilince de şirket Türkiye'den çekilmişti. Fakat PayPal Türkiye'ye dönebilmek için yeniden çalışmalara başladı. Bu amaçla BDDK ile görüşme yapan firma Cross Border sistemiyle Türkiye'de faaliyetlerine başlamayı planlıyor.

Cross Border sistemi şu anlama geliyor: PayPal ile Türk kullanıcıları yurt dışından alışveriş yapamayacaklar; fakat yurt dışındaki insanlar PayPal kullanarak Türkiye'den alışveriş yapabilecekler. Uygulanacak bu sistemin 2017 yılının Mart ayında hizmete açılması bekleniyor. Bu amaçla PayPal sunucularını da Türkiye'ye taşıyacak.

BDDK Açıklaması: PayPal Kanunsuz Bulunduğu İçin Lisansı Onaylanmadı

YORUMLAR