PayU Türkiye, BDDK Lisanslı Bir Ödeme Sistemi Oldu

PayU Türkiye, BDDK Lisanslı Bir Ödeme Sistemi Oldu

Farklı ihtiyaçlara ve iş modellerine yönelik geliştirilen bir ödeme altyapısı olan PayU, BDDK lisansını aldığını duyurdu. Faaliyetini 2011 yılından beri sürdüren ödeme sistemi, Türkiye’de elektronik ticareti ve online ödeme sistemlerini birçok konuda ABD ve Avrupa ile boy ölçüşebilir seviyelere getirmeye devam edecek. 

Webrazzi'den Ali Altuğ Koca'ya konuyla ilgili bir açıklama yapan PayU Türkiye CEO’su Y. Emre Güzer“Türkiye’nin ilk PSP’si olarak 5 yıl önce çıktığımız yolculukta en büyük önceliğimiz Türkiye’de elektronik ticareti ve online ödeme sistemlerini birçok konuda daha iyi olduğumuzu düşündüğümüz ABD ve Avrupa ile boy ölçüşebilir seviyelere getirmekti." dedi.

Lisanslanmanın finansal teknoloji girişimlerinin önünü açacağını ve kayıt dışı ekonomiyi azaltacağını vurgulayan Güzer, "Bu bağlamda tüm iş ortaklarımız ile birlikte sıfırdan oluşturduğumuz ekosistemde, sayıları elliyi bulan ödeme kuruluşlarının lisanslanması ve yeterliliklerini ispat edebilmeleri çok önemli bir hal aldı. Birkaç yıldır Bankacılık ve Denetleme Kurulu ile birlikte üzerinde çalıştığımız lisansın kanunlaştırılması ve büyük bir özenle kuruluşların yine BDDK tarafından lisanslanmaya başlanması, Türkiye’de finansal teknoloji girişimlerinin önünü açan, finansal okur yazarlığın hızla artmasına aracalık edecek, kayıt dışı ekonomiyi azaltacağı gibi, ihracatı artıracak önemli bir etmen” dedi.

Bilindiği üzere 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu”, ödeme altyapısı sunan ve e-ticaret alanında ödeme konusunda aracılık yapan şirketlerin lisans almasını zorunlu kılıyor. Geçtiğimiz dönemde PayPal ile bu konu hakkında sporun yaşanmış ve köklü şirket Türkiye'den çekilme kararı almıştı. 

PayPal Türkiye'ye Dönüyor; Fakat Tam da Beklediğimiz Gibi Değil

BDDK Açıklaması: PayPal Kanunsuz Bulunduğu İçin Lisansı Onaylanmadı

YORUMLAR