PC Kullanıcılarına Petya Virüsüne Karşı Bir Önlem Önerildi

PC Kullanıcılarına Petya Virüsüne Karşı Bir Önlem Önerildi

Son günlerde ABD, Rusya, Ukrayna, İspanya, Fransa, İngiltere ve Hindistan'da pek çok kurumsal internet ağını tehdit eden Petya virüsüne karşı bir dizi önlem paylaşıldı.

HaberTürk'ün teknoloji sayfalarında kaleme alınan bu yazıda, çözümün oldukça basit olduğu ifade ediliyor. Sisteme bir dosya yaratarak bulaşan virüs olan Petya'nın, sistemde hâlihazırda bu dosya varsa, etkili olamadığı net olarak anlatıyor. Kullanıcıların bu dosyayı elle yaratabilecekleri de tavsiye ediliyor.

Petya virüsünü önleme yöntemi

Başlat'a tıklayarak "Bilgisayarıma" girin. Hemen ardından "Araçlar" ve "Klasör" seçeneklerini açın. Windows 10 kullanıcıları bunun için bir klasör açıkken üstteki Görünüm sekmesini kullanabilirler. Burada "Dosya adı uzantılarının" seçimini kaldırın. Görünüm sekmesine tıklayarak "bilinen dosya tipleri" için dosya uzantılarını gizle ibaresinin yanındaki seçimi kaldırın.

Ardından, C:\Windows klasörüne girerek "Notepad.exe" dosyasını sol tuşla seçip Ctrl + C ve Ctrl + V yaparak ayrı yere kopyalayın, ancak hemen sonra bu dosyanın adını "perfc" yapın, tüm onay kutularını "tamam" diyerek geçin.

 Dosyayı, sağ tıklayarak seçip "Özelliklere" girin, ardından karşınıza gelen pencerede "Salt okunur" seçeneğini işaretleyin ve onay vererek pencereyi kapatın.

Bu yöntem, Petya virüsünün sisteminizde aynı isimli dosyayı yerleştirmesini önleyebiliyor, ancak Bleeping Computer web sitesinin yayımladığı ve  HaberTürk'te aktarılan bu basit çözüm, sistemleri korusa da biraz iptidai gibi görünüyor. Öte yandan, henüz virüsün bulaşmasını tamamen engellemek için kararlı bir çözüm bulunabilmiş değil.

Yeni Fidye Yazılımı 'Petya' Dünyayı Kasıp Kavuruyor!

YORUMLAR