PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP

Dünyada yüzde 18’lik bir kullanım oranına sahip olan Windows XP, PC satışlarını da baltalıyor.

PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP

Neredeyse bir senedir Microsoft Windows XP’ye hiçbir destek vermiyor. Ama XP manşetlerden inmiyor. Çünkü Windows XP hala dünyada yüzde 18’lik bir kullanım oranına sahip.

Windows XP’den vazgeçemeyen kullanıcıların PC pazarını etkilediği öne sürüldü. Aslında iddia hiç de mantıksız değil. Verilen rakamlara göre dünya üzerinde Windows XP’den vazgeçemeyen oldukça fazla kullanıcı var. Bu oran yüzde 18’lere varıyor. Bu yüzden PC yenilenmediği için PC satışlarının gerilediği öne sürülüyor. Özellikle küçük işletmelerin hala Windows XP kullandığı rapor ediliyor. Küçük işletmeler bütçe hesaplarına yeni bir PC almayı, var olan sistemlerine destek almasalar da bir sorun yaşamadıkları için düşünmüyorlar.

Windows XP’nin tamamen yok olabilmesi için PC pazarının sabrı yok. Çünkü satışlar 2015 yılının ilk çeyreğinde oldukça yavaş ve düşük seyrediyor.

PC Satışlarında Düşüş Yaşanıyor, PC'yi Terk mi Ediyoruz? haberimizde pazarın son durumu hakkında geniş bilgi vermiştik. Gelen veriler 2014 yılında ABD’de ilk 6 ay 13 milyar dolarlık PC satışı yapıldığını, ancak ikinci yarıyılda bu rakamın 12 milyar dolara kadar düşmüş olduğunu işaret ediyor. Ekonomistlere göre PC satışlarında yaşanan bir milyar dolarlık düşüş, 2015 yılında daha da artarak devam edecek.

Bunda Windows XP’nin de önemli rolü olduğunu savunan ekonomistler ve pazar araştırmacıları bu işletim sisteminden kurtulabilmenin acil bir yolunu arıyorlar.

Windows XP'ye Zam Geliyor

Hala Windows XP Kullanan Emektarlara Güvenlik Önerileri

YORUMLAR