PC Satışları Düşünce Intel 12 Bin Kişiyi İşten Çıkardı

PC Satışları Düşünce Intel 12 Bin Kişiyi İşten Çıkardı

1968 yılında kurulan ve 86 bin 300 çalışana sahip olan dev teknoloji şirketi Intel, PC satışlarındaki düşüşten dolayı zor günler geçiriyor. Bunun faturası da çalışanlara kesiliyor.

Intel dün aldığı bir kararla 12 bin kişinin işine son vereceğini açıkladı. Bu rakam Intel’in küresel iş gücünün yüzde 11’ine denk geliyor. Geçen yıl Windows 10 çıktığında yüzde 10 küçülmüş olan PC pazarını yeni işletim sistemi de kurtaramamış, PC satışları düşen satış ivmesinden sıyrılamamıştı. Bunun sonucu olarak dev PC üreticileri ve buna başlı olarak tedarikçi firmalar küresel bir krize girmişlerdi. Intel’in dün verdiği karara bakacak olursak, üreticiler ve tedarikçiler bu krizden sıyrılabilmiş değil.

Aslında PC satışlarının düşüşündeki en önemli sebeplerden biri yine Windows 10. Yeni işletim sisteminin geriye dönük 4 yaşında bir PC’de bile çalışabilmesi pazarı zor durumda bırakıyor. Çünkü Windows 10, bir önceki sürümü olan Windows 8.1 ve 7’yi çalıştırabilen her makinede çalışabiliyor. Bu durumda tüketiciler yeni bir PC ya da dizüstüne ihtiyaç duymuyorlar.

Intel bu noktada IoT ya da diğer adıyla Nesnelerin İnterneti ve veri depolama merkezlerine yatırımlarını kaydırarak bu noktalarda gelirini artırmaya yönelecek. 2014’ten bu yana Intel’in PC parçaları ve CPU tedariği yüzde 8 kadar gerilemiş durumda. Bu noktada cirosunu dengelemek durumunda kalan Intel 12 bin işçisine 2 aylık iş sonlandırma ihbarı verdi. Bu işten çıkarmalar sonunda Intel 2016 yılında 750 milyon dolar tasarruf edecek. 

Windows 10 Geliyor Ama PC Pazarı da Hızla Küçülüyor

PC Satışlarında Düşüş Yaşanıyor, PC'yi Terk mi Ediyoruz?

Dünyanın Büyük PC Üreticilerinden Biri Olan Lenovo, Büyük Sıkıntılar Yaşıyor

YORUMLAR