Peek Retina ile Akıllı Telefondan Göz Muayenesi Mümkün Hale Geliyor

Peek Retina ile Akıllı Telefondan Göz Muayenesi Mümkün Hale Geliyor

Yeni geliştirilen bir akıllı telefon kamera adaptörü ile, akıllı telefonlar üzerinden göz muayenesi yapmak mümkün hale geliyor.

Peek Retina, göz teknolojileri konusunda profesyonel bir ekip tarafından geliştirilmiş ve birkaç yoksul ülkede denemeler yapılmış. Strathclyde Üniversitesi, Londra Hijyen Fakültesi ve NHS Glasgow Göz Araştırmaları Merkezi’nin destekleriyle üretilen cihaz, akıllı telefonlara takılan bir kamera adaptörü şeklinde. Doktorlar, özel yazılımı sayesinde gözün yüksek çözünürlüklü görüntülerini anında inceleyebilme imkanına sahip, ve ayrıca görüntüler ayrıntılı inceleme için bir başka uzmana da anında gönderilebiliyor.

Diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların saptanmasında da işe yarayan bu cihazın, seri üretime geçip, cüzi bir fiyatta satılabilmesi için destek gerekiyor. Yaklaşık iki senedir çalışmaların devam ettiği  Peek Retina projesinin hayata geçirilmesi için Indiegogo sitesinde bağış kampanyası açıldı ve hedeflenen 70 bin pound’un 36 bin’i şimdiden toplandı.

Bağış kampanyasına katılanlar, ister para yardımı yapabiliyor isterse de 95 Dolar ödeyerek Peek Retin adaptörünü satın alabiliyor. Indiegogo'da yer alan bağış sayfasına https://www.indiegogo.com/projects/peek-retina üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yandex.Browser'ın Alpha Versiyonu Alışılmışın Dışına Çıkan Arayüzüyle Dikkat Çekiyor

YORUMLAR