Penguin, Ödünç E-Kitap Uygulamasını Genişletiyor

Penguin, Ödünç E-Kitap Uygulamasını Genişletiyor

Dün ödünç e-kitap programını Los Angeles ve Cleveland’a yayacağını duyuran Penguin, eylül ayında, New York Halk Kütüphanesi’nde ödünç e-kitap servisini kullanıma sunmuştu. Programın başarısı onu başka yerlere yayılmaya yönlendirdi.

Penguin’in e-kitaplarına olan bağlılığı devam ediyor. Times’ın haberine göre, Penguin, kitapların çıkışlarından 6 ay sonra e-kitapları halk kütüphanelerine satıyor. E-kitaplar bir defada sadece bir kişiye ödünç verilebiliyor. Yıl sonunda Penguin, kütüphaneleri, ödünç kitap vermeye devam etmeleri için, tekrar e-kitap almak yönünde teşvik ediyor. Kütüphaneler tekrar sahiplik satın almazsa okuyucuya artık teklifte bulunamıyor.

Penguin’in, kitaplarla arasında yıllardır garip bir ilişki mevcut. Neredeyse bir yıl önce, şirket, güvenlik ile ilgili olduğunu söyleyerek, kütüphanelerde bazı e-kitapların ödünç verilme servisini durdurmuştu. Ardından da Penguin konuşmacısı Erica Glass şöyle bir açıklama yapılmıştı: “Dijital baskılarımızın güvenliği ile ilgili yeni kaygıların oluşması nedeniyle, iş ortaklarımızla bu kaygıları çözmeye çalışırken, dijital formatlarda yeni sahiplik haklarının kullanılabilirliğini ertelemeyi gerekli bulduk.”  Penguin’in yaşadığı güvenlik kaygılarından hiçbiri şimdiye dek ifşa edilmedi.

Yayıncılar için ödünç e-kitap servisi hala bir sorun teşkil etmekte. Şirketler, başlıkların, Amazon ve Apple gibi e-kitap mağazalarında indirimli sunuluyor olmasına pek de tahammül edemiyorlar. Fakat ödünç verme, başka bir kurnazlığı da beraberinde getiriyor. Kütüphaneye tek kopyanın satılmasıyla, yayıncılar ödünç e-kitabı alan insanların tümüne kitap satma fırsatını kaybediyorlar.

Penguin, yeni ödünç verme hizmetine başlamakla beraber, dijital kitap dağıtımcısı Baker & Taylor  ile takımını oluşturmuş oldu. Times’a göre, Los Angeles Şehir Kütüphanesi sistemi, Penguin’in 4 milyon insana ulaşmasına izin verecek. Penguin, servisi gelecek hafta Los Angeles ve Cleveland’da kullanıma sunmayı planlıyor.

YORUMLAR