Pentagon, Huawei ve ZTE Marka Telefonların Satışını Yasakladı

Pentagon, Askeri Üslerde Huawei ve ZTE'nin Satışını Yasakladı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Çin menşeli Huawei ve ZTE marka telefonların, ulusal güvenlik tehditi oluşturabileceği gerekçesiyle ABD askeri üslerinde satılmasını yasakladı. 

Washington hükümeti, Çinli teknoloji devleriyle yaşadığı büyük krizin devamı olarak çok çarpıcı bir kararın altına imza attı. Pentagon, Huawei ve ZTE marka telefonların, Savunma Bakanlığı personelinin güvenliği artırmak ve ulusal güvenliği sağlama amacıyla, ABD'nin dünyadaki tüm askeri üslerde satılmasını yasakladı.

Pentagon Sözcüsü Dave Eastburn, konuyla ilgili CNET'e verdiği demeçte, "Huawei ve ZTE marka telefonlar, askeri personeller için hayati bir risk oluşturabilir. Olası casusluk faaliyetlerini engellemek için böyle bir karar almamız gerekiyordu"  ifadelerini kullandı.

huawei ABD

Eastburn, Amerikan askeri personelinin özel hayatlarında Huawei ve ZTE gibi Çin menşeli telefonları satın almalarına yönelik herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi. Buna rağmen Pentagon'un, söz konusu telefonların askeri personeller tarafından tercih edilmesini engellemek adına çeşitli bilgilendirme toplantıları düzenlediği tahmin ediliyor.

Bu Şubat ayında ABD Senatosu İstihbarat Komisyonu'nda değerlendirmelerde bulunan CIA, NSA ve FBI'ın da aralarında bulunduğu altı Amerikan istihbarat servisinin şefi, Çin menşeli Huawei ve ZTE marka akıllı telefonların ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle vatandaşlara kesinlikle önerilmemesi gerektiğini belirtmişti.

Yabancı şirket veya kuruluşların ABD'nin telekomünikasyon ağında güçlü bir pozisyona sahip olmasının çok büyük riskler taşıdığını istihbarat yetkilileri, bu durumun casusluk faaliyetlerine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. 

Geçtiğimiz yıl Çin'in en büyük ikinci telefon üreticisi olan ZTE'yi 'Amerika'dan elde ettiği teknolojiyi paravan şirketlerle İran'da sattığı' gerekçesiyle 890 milyon dolar para cezasına çarptıran ABD, Çinli şirketin Amerika'dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacağını açıklamıştı.

Benzer şekilde Huawei hakkında da, İran'a uygulanan ambargoyu delmek suçlamasıyla ABD Adalet Bakanlığınca soruşturma yürütülüyor.