Pentagon Sunucuları Siber Saldırı Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Pentagon Sunucuları Siber Saldırı Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Siber güvenliğin günümüzde ne kadar önemli olduğundan defalarca bahsettik. Özellikle devlet kademelerinde bu konuya daha ciddi yaklaşılması gerektiğini de sürekli yineliyoruz. Dolayısıyla, ABD'nin kalbi olan Pentagon'dan güvenlik riskleriyle alakalı haberler gelince şaşırmamız normal oluyor. Bir güvenlik araştırma şirketinin sunduğu raporda, Pentagon'un bilgisayar korsanlarının saldırısına karşı savunmasız olduğunu ve Pentagon'un bu sıkıntıdan 8 aydır haberi olduğunu paylaştı.

Siber güvenlik şirketi Phobos Group'un kurucusu Dan Tentler'a göre, DoD tarafından işletilen yanlış yapılandırılmış bir çok sunucu, bilgisayar korsanlarının dahili hükümet sistemlerine kolaylıkla erişmesine izin verebilir. Bu, ABD sistemlerine sızmaya meraklı dış kaynakların, kolaylıkla sunuculara erişebileceği anlamına geliyor.

Tentler, "Büyük siber saldırılara ABD'yi de dahil etmek isteyebilecek, ülkenin içinde veya dışında birçok korsan var. Teknik yapılandırmalardaki ciddi sorunlar, bu korsanların Pentagon'u ziyaret etmesine neden olabilir" dedi. 

Sekiz ay önce Pentagon'a konuyla ilgili bilgi verdiklerini de söyleyen Tentler, bu durumda açıkça ihmalkarlık yapıldığını ifade ediyor. Ona göre, zayıf sunucular yaklaşık bir yıl önce başlayan Pentagon'un ödüllü yarışmalarına dahil değillerdi. Yani bu ciddi durum karşısında hala bir adım atılmadı.

Güvensiz sunucuların verdiği varsayılan erişim seviyesi, eğer kötü niyetli bir korsanın eline geçerse, büyük bir veri hırsızlığı ile karşılaşılabilir. Pentagon bir an önce önlemlerini artırmazsa, uzmanlara göre tehlike çok yakın.

Rus Hackerlar Pentagon E-Posta Sistemini Ele Geçirdiler!

YORUMLAR