Pentagon'da Gizli Belgeler Artık Tabletlerden Görüntülenecek

Pentagon'da Gizli Belgeler Artık Tabletlerden Görüntülenecek

ABD Savunma Bakanlığı gizli belgelerin ve videoların daha etkin ve güvenli ulaştırılması için tabletlerden faydalanacak. Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı’nın açıklamasına göre bir pilot program aracılığıyla Pentagon yetkilileri 8 inç ekranlı tabletlerden gizli belgelere ve videolara ulaşabilecek. Bu kapsamda ilk tablet Pentagon Bilgi Görevlisi Başkan Vekili John Zangardi’ye verildi.

Bugünden itibaren Zangardi dışında 23 Pentagon yetkilisine daha özel tabletlerden verilecek ve bu tabletlerden gizli belgelerin yanı sıra Birleşik Video Yayımlama Sistemi’ne (UVDS) de erişim sağlanabilecek. UVDS üzerinden Pentagon yetkilileri izleme, keşif ve istihbarat amaçlı toplanan videolara erişebiliyor.

2015 yılında Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı benzer bir uygulamayı akıllı telefonlar üzerinden başlatmıştı. Pentagon’da gizli belge ve videoların dolaşımı hala akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşiyor ancak tabletlerin devreye girmesiyle özellikle video içeren belgelerde geniş ekran sayesinde uygulama daha kullanışlı olacak.

Şimdilik tabletlerde “çok gizli” belgelerin dolaşımı desteklenmiyor. Ancak gizli belgeler kategorisinde yer alan içerikler tabletlerden görüntülenecek. Ayrıca ofis dışında bulunan Pentagon yetkililerine belge ulaştırmak için de bu uygulamanın kullanışlı olduğu ifade ediliyor. Gizli belgelerin dolaşımı için kullanılan pilot programın ise daha bir yıllık bir program olması sebebiyle güvenlik şüpheleri doğurduğu, bu gerekçeyle de çok gizli niteliği taşıyan belgelerin dolaşımına şimdilik izin verilmediği belirtiliyor.

ABD'de Bir Şirket, Çalışanlarına Çip Yerleştirecek

ABD Hükümeti Kaspersky'ı Onaylı Tedarikçi Listesinden Çıkardı

YORUMLAR