Pentagon'u Hackleyen Para Ödülünü Kapıyor

Pentagon'u Hackleyen Para Ödülünü Kapıyor

Amerika Birleşik Devletleri önümüzdeki günlerde ilginç bir yarışma düzenlemeye hazırlanıyor. Amerikan Savunma Bakanlığı ülkenin güvenliği için askeri tedbirlerin yanısıra siber güvenlik tedbirlerine de önem verdiğini göstermek, istihbarat birimlerinin güvenliğini geliştirmek amacıyla başlatacağı yarışmada hackerları Pentagon'un sanal ağını hacklemeye davet ediyor. Bu sayede olası güvenlik açıkları herhangi bir saldırıya uğramadan tespit edilerek kapatılabilecek.

Amerikan savunma Bakanlığı yarışmaya katılarak başarılı olan hackerlara para ödülü de dağıtacak. Fakat yarışmaya katılabilmenin şartı Amerikan vatandaşı olmak. Ayrıca teste tabi tutulacak servisler Pentagon'un halka açık halde olan birkaç servisiyle sınırlandırılmış. Şu anda daha hassas olan servislerin hacklenme testine sokulması planlanmıyor.

Pentagon sanal ağının açıklarının tespit edileceği bu yarışma başında eski bir Microsoft yöneticisi olan Chris Lynch olan bir takım tarafından planlanmış. Lynch'in girişimiyle Google gibi internet devlerinde görev yapmış güvenlik uzmanları ve kodlamadaki başarılarını kanıtlamış uzmanlar da yarışmaya dahil olacak.

Ülkemizin de bu tür siber güvenlik açıklarını gidermek için benzer çalışmalar başlatması gerektiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarınızla görüşünüzü belirtebilirsiniz.

ATM'lerden 55 Milyon Dolar Çalan Türk Hacker Rekor Hapis Cezasıyla Yargılanacak

YORUMLAR