Periscope’dan Nefret İçerikli Yorumlara Karşı Yeni Hamle

Periscope’dan Nefret İçerikli Yorumlara Karşı Yeni Hamle

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope, kullanıcıların sohbet moderatörleri atamasına olanak sağlayan yeni özelliğini duyurdu.

Dünyanın en popüler canlı akış platformlarından birisi olan Periscope, önemli bir özelliğe daha kavuştu.

Popüler uygulama, bundan sonra kullanıcıların yayın başlatmadan önce sohbet moderatörleri atamasına imkan tanıyacak. Peki bu ne anlama geliyor?

Hepinizin bildiği üzere Periscope yayınlarına birçok küfür ve hakaret içerikli yorum geliyor. Bu kullanıcıları ister yayın sahibi isterse siz spam ve taciz olarak bildirebiliyorsunuz.

Kötü yorumlara karşı çok daha proaktif bir tutum izlemeye karar veren şirket, işi yalnızca grup moderasyonuna bırakmayacak. Yayın sahiplerinin önceden seçeceği moderatörler, canlı yayın sırasında küfürlü yorum gönderen kullanıcıları sessize alabilecekler. Susturulan kişi o andan itibaren yayının geri kalanını izleyemeyecek.

Yayıncı, canlı yayın sona erdiğinde, sessize alınan tüm hesapların bir listesini görebilecek ve bu kullanıcıların gelecekte yapacağı yayınlara katılmasını engelleyebilecek.

Twitter çatısı altında faaliyet gösteren uygulama, bu yöntemle sosyal medyada sayısı sürekli artan şiddet içerikli yorumların önüne geçmeyi hedefliyor.

Özgür konuşma kisvesi altında nefret söylemini kullanan kişilerle mücadelesini her zaman sürdüreceğini açıklayan Periscope, yeni politikasının meyvelerini en kısa zamanda almayı umuyor. 

YORUMLAR