Periscope Hukukçuların Hedefinde, Erişimi Engellenebilir

Periscope Hukukçuların Hedefinde, Erişimi Engellenebilir

Bilişim Hukuku Derneği, "canlı yayın yapma uygulaması" Periscope ile telif haklarının ihlal edildiğini, önlem alınmaması halinde kapatılabileceğini bildirdi.

Kullanıcıların istediği yerden canlı yayın yapmasına imkan tanıyan Periscope uygulamasında, telif hakları ihlal ediliyor. Son olarak yayın hakkı bir kuruluşun yetkisinde olan UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Fenerbahçe ile Shakhtar Donetsk takımları arasındaki mücadele de Persicope'dan onlarca kişi tarafından ücretsiz yayınlandı. Bu durum hem TV kanallarını, hem de hukukçuları harekete geçirdi.

Bilişim Hukuku Derneği’nin iddiasına göre, Periscope ve benzeri canlı yayın uygulamaları, kullanıcılarının yapmış oldukları hukuka aykırı yayınlar nedeniyle sık sık büyük televizyon kanalları ile sorun yaşanmasına sebep oluyor.

Bilişim Hukuku Derneği sözcüleri, kullanıcıların telif haklarına tabi olan içerikleri bu uygulamalar sayesinde, anlık olarak diğer kullanıcılarla paylaşabildiklerini ve özellikle şifreli yayınların ve maçların tv kanallarıyla aynı anda yayınlanmasının, doğal olarak yayın hakkını satın almış şirketleri rahatsız ettiğini ifade ediyorlar.

Bu noktada hukukçuların hedefine Periscope giriyor. Periscope üzerinden kolaylıkla herkes canlı yayın yapabiliyor. Herkesin istediği görüntüyü canlı yayınla tüm dünyaya açabilmesi, özellikle denetim konusunda büyük zorluk oluşturuyor, özellikle özel TV kanalları bu durumdan çok şikayetçi.

Periscope TV Kanallarını Çileden Çıkardı

Periscope Yayınlarının Tekrarları Artık Web'den İzlenebilecek

YORUMLAR