Periscope TV Kanallarını Çileden Çıkardı

Periscope TV Kanallarını Çileden Çıkardı

26 Mart’ta kullanıma açılan ve kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ulaşan Periscope ile TV kanalları arasında telif hakları kavgası başladı. Pariscope çok önemli bir boks maçını naklen sızdırınca ortalık karıştı.

Periscope, geçen cumartesi gecesi Floyd Mayweather ile Manny Pacquiao arasındaki boks maçını naklen yayınladı. Çünkü uygulamanın "doğası" bu. Ancak madalyonun arka yüzü biraz karışık. Kablolu kanallar HBO ve ShowTime, yayın hakkını 100 bin dolara satın aldıkları maçı, abonelerine 89 - 100 dolar arası fiyatlarla satmışlardı. Periscope, büyük ilgi gören bu karşılaşmayı ücretsiz canlı yayınlayınca, her iki kanal da maç başlamadan nakavt oldular. Bu durum başka büyük bir kavganın başlangıcı olarak görülüyor. Çünkü kanalların satışlarını etkileyeceği öngörülen uygulama, telif hakkı ihlali tartışmalarının başlamasına çanak tutuyor. HBO ile ShowTime şimdi Twitter’a dava açmaya hazırlanıyor.

Olay bununla da bitmedi. Twitter CEO’su Dick Costolo’nun Periscope’u gecenin kazananı ilan eden twit’i de bu gerginliği körükledi. Periscope’ta maçla ilgili yayınlar 24 saat devam etti. Ancak rakip uygulama Meerkat, maç bittiğinde yayınını kesti.

HBO ile Showtime’ın, telif haklarını ihlal eden Twitter Periscope ve Meerkat’a yüklü miktarda tazminat davası açmaya hazırlandığı bugün ABD haber ajanslarında yayınlandı. Açılacak dava bu konuda örnek oluşturacak. Şöyle ki, kar amacı gütmeyen bu yayınlarla ilgili ABD’de bazı yasal boşluklar bulunuyor. Davanın sonucu tüm sosyal medyayı etkileyebilir.

Periscope İlk 10 Günde 1 Milyon Defa Kullanıldı

YORUMLAR