PES'in Şampiyonlar Ligi Anlaşması Sonlandı

PES Şampiyonlar Ligi

Bugün itibarıyla Konami ve UEFA arasında yapılan Şampiyonlar Ligi anlaşması sonlandı.

Dişli rakibi FIFA karşısındaki en büyük kozunu kaybeden Konami’nin atacağı adım ise merak konusu olurken, Konami'nin anlaşmayı yenilemek için harekete geçtiği, FIFA'nın ise hazırda beklediği söylendi. 

9 Kasım 2008’de beklenmedik bir açıklama yapan Japon oyun geliştiricisi Konami, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin haklarını satın aldığını açıklamış ve Pro Evoluiton Soccer 2009’da oyuncuların Şampiyonlar Ligi atmosferini tadabileceklerini söylemişti. İlk etapta dört yıllığına yapılan UEFA ve Konami arasındaki anlaşma, 2012 yılında 1, 2013 yılında 2 ve 2015 yılında 3 yıl olmak üzere birçok kere tekrarlanmıştı. Haziran 2015’te imzalanan ve üç yıl geçerli olacağı söylenen anlaşmaysa bugün itibarıyla sonlandı.

Uzun yıllardır süren “PES mi, FIFA mı?” tartışmalarının odak noktasında yer alan ve tartışmada PES tarafını tutan oyuncuların sürekli oynadığı kozlardan bir tanesi olan Şampiyonlar Ligi anlaşması, böylece sonlanırken, anlaşmanın iki tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi.

UEFA ya da Konami’den konu hakkında herhangi bir açıklama gelmezken, Şampiyonlar Ligi’nin hangi futbol oyununda yer alacağı muallakta kaldı. Birçok uzman önceki yıllarda olduğu gibi Konami’nin anlaşmayı yenilemeye hazır olduğunu söylerken, Electronic Arts ve FIFA serisinin UEFA’nın kapısında olduğu ve her an bir sürprizin yaşanabileceği belirtildi.