PewDiePie Hayranları Dünyaca Ünlü Gazeteyi Hackledi

pewdiepie wall street journal

En çok takipçisi olan YouTube kanallarından bir tanesi olan PewDiePie, uzun süredir T-Series isimli Hindistan merkezli müzik yayıncısıyla rekabet içindeydi. Bir kurumun YouTube’u ele geçirmesini istemeyen internet kullanıcıları ise PewDiePie lehine progapandaya başlamışlar ve bunun için farklı yollar denemişlerdi. Bunlardan en ilginci dünyaca ünlü gazete The Wall Street Journal’ın hacklenmesi ile ortaya çıktı.

Felix Arvid Ulf Kjellberg ya da internette bilinen adıyla PewDiePie, en eski Youtuber arasında yer almasının yanı sıra internet sitesinin en çok takipçisi olan isimlerinden bir tanesiydi. Halihazırda 77 milyon abonesi bulunan ünlü isim, uzun yıllar boyunca YouTube’un en çok takip edilen ismi olmuştu; ancak birkaç ay önce Hindistan’ın müzik yayıncısı T-Series, PewDiePie’ın takipçi sayısını geçerek birinci sıraya oturmuştu.

YouTube üzerinde herhangi bir şirketin en çok takip edilen kanal olmasını doğru bulmayan internet kullanıcılarıysa PewDiePie için kampanyalar düzenlemeye başlamışlardı. Neredeyse her yerde “PewDiePie’ı takip edin” yazıları görülmeye başlanırken, yakın zaman önce bir şirketin yazıcılarını hack’leyen PewDiePie hayranları, bu yazıcılardan “PewDiePie kanalını takip edin” çıktıları göndermişlerdi.

Bir başka hack olayı ise The Wall Street Journal isimli, dünyanın en çok okunan gazetelerinden birinin resmi internet sitesinde yaşandı. İnternet sitesine sızmayı başaran hayranlar, “Wall Street Journal Herkesin Önünde PewDiePie’dan özür diliyor” başlıklı bir haber yayınladılar. Haberin metnindeyse şu ifadeler yer alıyordu:

WallStreet Journal PewDiePie’dan özür dilemek istiyor. PewDiePie’ı yanlış lanse eden muhabirlerimizi işten çıkardık. PewDipePie’a T-Series’i geçmesi ve 80 milyon aboneye ulaşması için sponsor oluyoruz.

Ayrıca Fortnite’ta ödül kazanmak için kredi kartı numaranıza, kartın son kullanma tarihine ve kartın arkasındaki üç haneli CVV koduna ihtiyacımız var.

PewDiePie’a buradan abone olun

Yayınlanan habere Wall Street Journal çalışanları hemen müdahale etmiş olsalar bile The Internet Archive üzerinden yazılanları görmeniz hala mümkün. Yaşananlardan sonra PewDiePie da gazeteyle dalgasını geçmeyi unutmadı.