PewDiePie'ın Reklamını Yapmak İçin 70 Bin ChromeCast Hack'lendi

chromecast pewdiepie

Bir grup hacker, binlerce Google ChromeCast cihazını hackleyerek, kullanıcılarından ünlü Youtuber PewDiePie’a abone olmalarını istedi. HackerGiraffe ve j3ws3r takma isimleriyle tanınan hackerlar tarafından yapılan saldırı sırasında 70 binden fazla ChromeCast’in hacklendiği ve PewDiePie reklamı yapıldığı belirtildi.

Kullanıcıları PewDiePie’ın kanalına yönlendirmek için farklı bir yöntem izleyen hackerlar, ChromeCast’leri ele geçirdikten sonra kullanıcılara ChromeCast’leri hakkında hassas bilgiler gösterdiler ve ekranda belirlenen bağlantı adreslerine tıklamalarını istediler. Hassas bilgilerini gören kullanıcılardan birçoğu bağlantı adresine tıkladıklarında ise karşılarında PewDiePie’ın kanalına abone olmalarını isteyen bir mesaj gördüler.

pewdiepie chromecast hack

Hack işlemiyse, akıllı cihazların internette görünür olmaları sebebiyle kullanılan bir tür yönlendiricinin ele geçirilmesiyle yapıldı. Yönlendiricinin ele geçirilmesiyle bilgisayar korsanlarının cihaz üzerinde medya oynatma, cihaz ismi değiştirme, fabrika ayarlarına geri dönme, yeniden başlatma, Wi-Fi şifrelerini unutma, yeni bir Bluetooth cihaza bağlanma gibi işlemleri yapabildiklerini söyleyen CastHack, mezkur hackerların da bu yolla cihazları ele geçirerek, yönlendirme yaptıklarını aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google ise yaşananların ChromeCast kullanıcılarının evlerindeki modemlerdan kaynaklandığını söyledi. Modemlere ulaşım sağlayan hackerların bu tür işlemleri gerçekleştirebileceklerini aktaran Google, ChromeCast sahiplerinin bunları engellemek için ise modem ayarlarından “Universal Plug and Play (UPnP)” ayarlarını kapatmaları gerektiğini belirtti.