PewDiePie, Warner Bros'tan Rüşvet Aldığı İddialarına Küfürlerle Karşılık Verdi!

PewDiePie, Warner Bros'tan Rüşvet Aldığı İddialarına Küfürlerle Karşılık Verdi!

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Federal Ticaret Komisyonu - FTC, ünlü sinema yapım şirketi ve beyaz perdedeki eserleri oyun dünyasına taşıyan firma olan Warner Bros'un sponsorluklar konusunda tüketicileri aldattığında karar kılmıştı. Yapılan incelemede Warner Bros'un aralarında PewDiePie'ın da olduğu YouTuberlar ile anlaşarak Middle-Earth: Shadow of Mordor oyununun pozitif incelemeler alması için çalıştığı, bu amaçla yapılan sponsorlukların ise gizlendiği tespit edilmişti. Bu olayın detaylarından bu haberimizde bahsetmiştik:

Warner Bros, Shadow of Mordor için YouTuberlara Rüşvet Dağıtmış!

PewDiePie bu olayın ortaya çıkmasından sonra medyada başlıklara taşınmıştı. Bu durumun sebebi ise PewDiePie'ın yayınlanan Shadow of Mordor videoları içerisinde en büyük izlenme sayısına sahip videoyu yayınlamış olmasıydı. PewDiePie'ın Shadow of Mordor videosu toplamda 3.7 milyon kere izlenmişti. FTC de hazırladığı raporda PewDiePie'ın adının altını özel olarak çiziyordu.

Bu durum üzerine ünlü YouTuber PewDiePie deyim yerindeyse açtı ağzını, yumdu gözünü. YouTuber yayınladığı videoda bu duruma açıklık kazandırırken kendi uslübuyla takipçilerine seslendi:

PewDiePie, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında kendisinin oyunlar için inceleme yapmadığını, bu nedenle pozitif inceleme yayınlamasının mümkün olmadığını ifade ediyor. Buna ilave olarak Shadow of Mordor videosunun Warner Bros'dan sponsorluk aldığını videonun açıklama bölümünde not ettiğini de belirtliyor. Bu noktada YouTueber bu açıklamayı daha görünür bir şekilde yerleştirmesi gerektiği gerçeğini de kabul ediyor. Zaten problem de bu sponsorluk notunun direkt olarak görülemeyecek şekilde yerleştirilmesinden doğmuştu. Olayı şu şekilde açıklamıştık:
" Warner Bros, sponsorluğunun gizlenmesi için YouTube'un video açıklaması bölümündeki bir özelliği kullanmış. Normalde bu bölümde uzun metinlerin bir kısmı gizlenmekte ve kullanıcılar "Daha Fazla Göster" seçeneğine tıkladığında metnin geri kalanı gösterilmekte. Shadow of Mordor inceleme videosunun sponsorluk içeren bir video olduğunu belirten not da bu bölüme gizlenmiş. Yani YouTube kullanıcıları "Daha Fazla Göster" bölümüne tıklamadan videonun sponsorluk içeren bir video olduğunu anlayamıyorlar. Bu nedenden ötürü Facebook ve Twitter üzerinde paylaşılan videoda sponsorluk notu da görünmüyor. "

FTC bu uygulamayı ticaret etiğine aykırı bulmuştu.

Fakat PewDiePie yaptığı açıklamada oldukça geçerli bir savunmaya da yer veriyor. FTC, 2015 yılına kadar YouTube üzerinden yürütülen ticaret faaliyteleri ile ilgili herhangi bir tüzük yayınlamamıştı. PewDiePie tarafından yayınlanan video ise 2014 yılına ait bir video. Bu da Warner Bros'un sponsor olduğu Shadow of Mordor videoları yayınlanırken ortada takip edilecek ticari kurallar olmadığı anlamına geliyor. Bu durumda PewDiePie'ın ortada olmayan kurallara uyması da beklenemez.

PewDiePie, ulusa seslenişinde medyadan örnekler paylaşarak medyaya ağır hakaretler yağdırmakta. Bize de sadece "sakin ol şampiyon" demek düşüyor.

YORUMLAR