PewDiePie'ın YouTube Kanalı Her An Kapatılabilir!

PewDiePie'ın YouTube Kanalı Her An Kapatılabilir!

YouTube'un yaramaz çocuğu PewDiePie'ın başı geçtiğimiz haftalardaki bir canlı yayın sırasında kullandığı bir sözden ötürü yine belaya girmişti ve ırkçılık yapmakla suçlanmıştı.

Bu durum oyuncu topluluğunun eleştiri oklarını toplamış, ek olarak oyun dünyasının içerisindeki geliştiriciler de tepkilerini göstermişlerdi. Şüphesiz ki en sert tepkiyi veren isim Firewatch adlı başarılı macera oyununun geliştiricisi Campo Santo firmasının kurucusu Sean Vanaman idi.

Sean Vanaman, Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda PewDiePie'ın Firewatch oynadığı videoları kaldırtmak için DMCA telif hakları başvurusu yapacaklarını duyurmuş, PewDiePie'ın kendi oyunlarını kullanarak para kazanmasından bıktıklarını söylemişti.

PewDiePie ise bu duruma yeni bir video yayınlayarak cevap verdi. YouTube yıldızı açıklamasında, Sean Vanaman'ın telif hakları başvurusu nedeniyle Firewatch videolarının kaldırıldığını, eğer bir tane daha telif hakkı şikayeti alırsa ve bu şikayet kabul edilirse kanalının kapanacağını dile getiriyor.

Sean Vanaman, Twitter iletilerinde PewDiePie'a karşı tepkilerinin sadece telif hakkı başvurusuyla kalmayacağını, büyük geliştiricileri de PewDiePie'a karşı aynı tavrı almaları konusunda ikna etmeye çalışacaklarını sözlerine ekliyordu. Bu durumda yeni bir telif hakkı şikayeti PewDiePie'ın YouTube'a veda etmesi anlamına geliyor. Fakat PewDiePie, yaptığı açıklamada durumun bu kadar kolay olmayabileceğini iddia etmekte.

PewDiePie, videoda Firewatch'ın resmi internet sitesinde yer alan bir mesajı paylaşıyor:

Bu mesajda oyuncuların diledikleri gibi Firewatch videolarını yayınlayabilecekleri ve bu işten para kazanabilecekleri açıkça belirtilyor. PewDiePie, bu mesajı yayınlayan firmanın DMCA başvurusu yapmasının garip bir durum olduğunun altını çizerken, alınan telif hakkı kararının gelecekte yayınlanacak videolar için geçerli olabileceğini vurguluyor. Sonradan değişen bir kuralın, maddenin ve kanunun, aksi belirtilmedikçe geçmişe yönelik olarak uygulanmaması hukukun temel ilkeleri arasında yer almakta. İşte bu nedenle işler daha da karmaşık bir hal alıyor.

PewDiePie'ın yaptığı açıklamanın tamamını bu videodan seyredebilirsiniz:

PewDiePie Hayranlarını Yine Çileden Çıkardı

YORUMLAR