Pikahcu Aslında Hangi Hayvan? İşte O Sorunun Cevabı

Pikachu Sincap

Pikachu, Pokémon oyunlarında yer alan Pokédex’lerde “fare” tipi olarak tanıtılsa da karakterin çizeri gerçekleri açıkladı.

Dünyanın en tanınmış karakterlerinden bir tanesi olan Pikachu’nun aslında sincaptan esinlendiği ortaya çıktı.

Pikachu Sincap 12

Birçok kişinin çocukluğunun vazgeçilmesi olan Pokémon serisi, hayatına Game Boy oyunu olarak başlamıştı. 1996 yılında Game Boy için geliştirilen Pokémon Red and Green ile oyuncularla buluşan Pokémon dünyası, barındırdığı sevimli karakterlerle çok sevilmiş ve tam bir fenomene dönüşmüşü. 1997 yılında çekilmeye başlanan anime ile birlikte dünya çapında başarı yakalayan Pokémon, özellikle Pikachu karakteriyle adından söz ettirmişti.

1996 yılında çıkan ve serinin ilk oyunu olan Pokémon Red and Green’in yapımcısı Game Freak’te çalışan tasarımcılarından Atsuko Nishida, yakın zaman önce Yomiuri isimli dergiye verdiği röportajla birlikte uzun süredir merak edilen bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.

Pikachu karakterini ortaya çıkaranlardan bir tanesi olan Nishida, “O zaman, gerçekten sincapları ele almıştım. Kabarık ve yumuşak yanakları olan bir karakter yapmak istemiştim. Sincapların da kuyrukları oldukça tatlı görüyordu ve kuyruğu ekledim. Ancak karakterin elektrik gücü olmasını istiyordum ve kuyruğu elektrik işaretine benzettim.” açıklamasını yaptı.

Pikachu’nun yanaklarının ve kuyruğunun direkt olarak sincaplardan esinlenildiğini söyleyen Atsuko Nishida, “Pikachu’yu çizerken bir sincabım yoktu ama olsun istiyordum. O yıllarda sincaplar Japonya’da çok popüler değillerdi. Hayvanları sevmemden ötürü evde dağ gelinciği ve kaplumbağa besliyordum. Yine de sincapları çok tatlı ve komik buluyor, bir tane sahiplenmek istiyordum.” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında devam eden Nishida, “Karaktere Pikachu isminin verilmesinin ardından ‘fare’ tipi olduğu kanısına varıldı. Bunun sebebiyse Satoshi Tajiri’nin 'Elektrikli Kemirgen' fikrini ortaya atmasıydı.”  dedi. 1997 yılında yayınlanan animeden sonra Pikachu tasarımının değişerek geliştiğini söyleyen Nishida, böylece Pikachu’nun Pika isimli hayvandan değil; sincaplardan geldiğini itiraf etmiş oldu.