Pinterest Artık Kelimeler Yerine Görsel Aramalara İzin Verecek

Pinterest Artık Kelimeler Yerine Görsel Aramalara İzin Verecek

Pinterest, son yılların en ilginç sosyal ağlarından bir tanesi olmasına karşın ülkemizde hala yeteri kadar popülerliğe ulaşamadı. Ancak dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan servis, görsel öğeler üzerinden işleyen yapısı sayesinde yazılı içerikler değil resimler ve videolardan hoşlananlar için oldukça iyi bir içerik hizmeti sunuyordu.

Ancak şimdiye dek görseller kullanılarak herhangi bir şekilde arama yapılamaması, servisin kendisiyle biraz çelişiyordu. Kelimeler kullanarak görsel bir sosyal ağ servisinde fotoğraf bulmaya çalışmanın ne kadar saçma olduğunu Pinterest de farketmiş olacak ki kullanıcılara yeni bir hizmetini tanıtarak herkesi memnun etti.

Artık Pinterest'te arama yaparken elinizde bulunan bir görseli kullanabilecek ve böylece o görsele benzer diğer resimlere ulaşma şansı yakalayabileceğiz. Servisin uyguladığı bu yeni politika aslında yıllardır Google tarafından görsel arama fonksiyonu olarak kullanılıyor. Lakin Pinterest'in arama çubuğuna göndereceğiniz bir fotoğrafın da artık benzerlerini hiç bir şey yazmadan aratmak mümkün olacak.

Bu özellik servisin hem web arayüzüne hem de Android ve iOS versiyonlarına gelecek ancak bugünden itibaren devreye sokulacak olan görsel arama fonksiyonunun kullanıcılara sıra sıra gelmesi ve bunun bir kaç gün sürmesi bekleniyor. Dolayısıyla bir miktar gecikme olabileceğinden telaş etmemenizi öneriyorum.

Geçtiğimiz zamanlarda Pinterest'e gelen ürün satın alma bölümünün kullanımını da daha kolay hale getirecek olan bu özellik, beğendiğiniz bir ürünün benzerlerini bulmanıza imkan tanıyacak. Elbette hem yazılı hem de görsel aramanın fonksiyonlarından aynı anda faydalanmak da mümkün olacak. Özellikle etiket sisteminin bu konuda çok yardımcı olacağı düşünülüyor.

Pinterest'i hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR