Pioneer Dünyanın İlk Siber GPS Sistemini Tanıttı

Pioneer Dünyanın İlk Siber GPS Sistemini Tanıttı

Pioneer, sanal gerçekliği GPS sistemlerine uygulayarak yeni bir multimedia ve navigasyon sistemi geliştirdiğinizi duyurdu. Mevcut GPS sistemi, Pioneer'ın kendi geliştirdiği lazer destekli sanal takip sistemi ve araçlarımızda henüz standart olmayan "head up display" isimli ön cam üzerine bilgilerin yanısıtılmasını sisteminden oluşmakta. HUD olarak isimlendirilen bu sistem şimdilik bir pilotun anlayabileceği tarzda bilgi ekranları sunuyor olsa da yakın gelecekte kullanacağımız akıllı araçlarımızın birer parçası olacaklar.

HUD sisteminin temelini navigasyon arayüzleri oluşturmakta. GPS'e ek olarak aracın üzerinde yer alan 3 adet lazer yardımıyla aracımız etrafındaki araçları, yayaları, trafik işaretlerini ve şeritleri tanıyabiliyor, takip edebiliyor ve sesli olarak uyarabiliyor. GPS sistemlerin en büyük sorunu bir LCD ekranı takip etme zorunluluğudur. Pioneer buna çözüm olarak ön cam önüne yerleştirdiği akıllı cam sistemi ile sürücünün dikkatini dağıtmadan görüş alanı içine GPS ekranı ve gerçek zamanlı grafikleri çıkartabilmekte.

Bunlar haricinde mevcut multimedia özelliklerinin tamamı oluşturulan sistem içerisinde gelmekte. DIN ZH99 ve DIN VH99 isimli 2 farklı ürün Japonya'da en geç Temmuz ayında 3.700 dolar etiketle satışa sunulacak. Ülkemizde ise bu tarz teknolojik cihazları şimdilik kullanabilmemiz mümkün gözükmüyor.

YORUMLAR