The Pirate Bay’e Destek Eski Rakibinden Geldi

The Pirate Bay’e Destek Eski Rakibinden Geldi

Görünüşe göre Pirate Bay için uygulanan hızlı baskın sadece 3 gün korsan camiasını etkiledi. Kısa bir süre içerisinde pek çok sunucu “mirror” sitelere linkler verdi ve korsan gemileri torrent sularında yeniden yelken açtılar. Pirate Bay en güçlü rakibinden aldığı destekle yelkenlerini yine şişirmişe benziyor. 

Yapılan araştırmaya göre,Pirate Bay'e baskının yapıldığı Aralık ayının 8’inde, 101,5 milyon IP adresi korsan içerik indiriyordu. Pirate Bay darbeyi alınca bu rakam bir anda 6 milyona kadar düştü. Bu hızlı düşüş sadece 2 gün sürdü. 13 Aralıkta korsan içerik indiren IP sayısı yine 100 milyonu buldu. 

BU durum bize şunu gösteriyor ki; İnternet üzerinde bambaşka bir "doğal seçicilik" yaşanıyor. Yok olan ya da yasaklanan her site başka bir yerden filizlenerek yaşantısına devam ediyor.  İsveç Polisi’nin yaptığı darbeyle “artık korsanın sonu gelmiştir” kanısı yayılmaya fırsat bile bulamadan, Pirate Bay en büyük desteği ezeli rakibi IsoHunt’tan aldı. 

Durum bu şekilde gelişirken 14 Aralıkta Pirate Bay’in rakibi IsoHunt, tamamen Pirate Bay mirror’u bir siteyi yayına aldı. Klasik Pirate Bay web tasarımını da kendi sitesinin içine gömdü, hatta tasarıma içerik sayfaları ve güncel haberler de ekleyerek Pirate Bay’i bambaşka, günlük takip edilebilecek bir site haline getirdi. 

The Pirate Bay’in Gemileri Battı mı?

Pirate Bay Tekrardan Dünyanın En Büyük Korsan Sitesi Oldu

Pirate Bay Anti-Korsan Grubu Dava Etmeye Hazırlanıyor

YORUMLAR