Pirate Bay'in Kurucusu Takip Edilemez Mesaj Uygulaması Yaratıyor

Pirate Bay'in Kurucusu Takip Edilemez Mesaj Uygulaması Yaratıyor

Hem ABD'de hem de AB ülkeleri ile Türkiye'de büyük yankı uyandıran telefon dinlemeleri, mesaj takipleri ve tüm diğer gizlilik ihlaline neden olan durumlara karşı kullanıcıların maalesef ellerinden gelen pek bir şey yok. Devletlerin ellerindeki iletişim imkanlarını bu tip zarar verici uygulamalar için kullanmaları elbette pek çok kişinin şikayetine neden oluyor ve bunlardan bir tanesi de korsan paylaşımlarda adını sık sık duyduğumuz Pirate Bay sitesinin kurucusu Peter Sunde.

Peter Sunde, GigaOM'a verdiği demeçte tamamen sızılamaz ve dışarıdan izlenemez bir mesajlaşma uygulaması yapmak için yola çıktığını belirtiyor ve devletlerden tutun da özel şirketlere kadar pek çok kurumun kişisel yazışmaları takip etmesinin çok büyük bir utanç olduğuna da değiniyor. Yeni uygulamasının ise bunu engellediği gibi kendilerinin bile herhangi bir konuşmayı takip etmelerini engelleyeceğini belirtiyor.

Hemlis olarak adlandırılan ve İsveççe'de sır anlamına gelen uygulama hem iPhone hem de Android cihazlarda kullanılabilir olacak. İçerisindeki şifreleme tekniği sayesinde iki kullanıcı arasındaki iletişimin asla dışarı çıkmayacağını belirten Sunde, herhangi bir reklam yerleştirme ya da kullanıcı verilerinin şirketlere satılması gibi durumlarla da karşılaşılmayacağını belirtiyor.

Samsung, Tizen uygulaması geliştirenlere ödül veriyor

YORUMLAR