Play Store'dan Kötü Amaçlı Android Uygulamaları Kaldırıldı

Play Store'dan Kötü Amaçlı Android Uygulamaları Kaldırıldı

Silinmesine karar verilen "Magic Browser" ve "Noise Detector" adlı iki uygulama, Google Play'den 60.000'den fazla kez yüklendi.

Antivirüs firması Kaspersky'deki araştırmacılara göre saldırganlar, kontrol edebildikleri numaralara kısa mesajlar gönderebilme ve gelen iletileri silerek gizlenebilme imkanına sahiplerdi. "Ultra hızlı, basit ve pratik bir mobil tarayıcı" olarak pazara sunulan Magic Browser ve "mevcut ortamın gürültü seviyesini kolayca ölçmenize yarayan" Noise Detector'ün içeriğinde Ztorg trojanı adlı korsan yazılımın olduğu fark edildi.

Kaspersky Lab Kıdemli Malware Analisti Roman Unuchek, Eylül 2016'dan bu yana, Ztorg trojan'ları için Google Play Store'u izlediklerini belirti. Bunlara benzer yazılımların bulunması için çalışmalarına devam eden Unuchek, Ztorg Trojanlarının yaygın olmasalar da SMS göderebilen ve gönderdikleri SMS'leri silebilen bir yapıya sahip olduklarını söyledi.

Kaspersky Lab, bu kötü niyetli yazılımları Google'a bildirdi ve her iki uygulama da Play Store'dan silindi. Her ne kadar bilgisayarlara ve mobil cihazlara yönelik saldırgan yazılımlar türetilse de, onlara karşı savaş açan birçok firmanın ve uzmanın bizim tarafımızda olması içimizi rahatlatıyor.

Google Play'deki 800 Uygulama Verilerinizi Çalıyor

YORUMLAR