Playstation 2 Resmi Olarak Bugün Öldü

Playstation 2 Resmi Olarak Bugün Öldü

Oyun ve oyunculuk tarihinin en unutulmaz günlerinden bir tanesini daha geride bıraktık. 31 Mart 2016 yani dün, Playstation 2 resmi olarak aramızdan ayrıldı. Daha doğrusu bitkisel hayata girdi.

1996 yılında çıkan ilk PlayStation, bizlere oyun oynama alışkanlığını kazandıran en önemli girişimleden bir tanesiydi. Ardından gelen PlayStation 2 ise ilkinin yakaladığı başarıyı devam ettirmiş, hatta daha iyi noktalara getirmişti. Bugüne kadar en çok satan konsol olma unvanını koruyan PS2, son açıklanan rakamlara göre 155 milyondan fazla satmış. En çok satan konsollar listesinin ikinci sırasında yer alan PSOne ise 103 milyon satabilmişti. Yani yüzde 50 daha fazla satıldığını görebiliyoruz. PS2'den bir yıl sonra yayınlanan ve en büyük rakibi olan Xbox ise sadece 24 milyonluk bir satış yapabilmişti. Tüm bu veriler ışında, Playstation 2'nin ne kadar büyük ve önemli bir pazar yarattığını anlamak mümkün.

Haberimize konu olan durum ise Final Fantasy XI ile alakalı. 16 Mayıs 2002'de piyasaya çıkan oyun, o günlerin internet desteği veren nadir oyunlarından bir tanesiydi. İşte 31 Mart itibariyle Square Enix, oyunun sunucularını kapatma kararı aldı. Böylece Playstation 2 üzerinden hala oynanabilen ve internet bağlantısı sağlanabilen Final Fantasy XI ile birlikte PS2 de derin bir sessizliğe gömülmüş oldu.

PS4'te Oynamak İsteyeceğimiz PS2 Oyunları

PlayStation 2 Oyunlarını Bilgisayarınızda Oynamaya Ne Dersiniz? Bu Emülatörü Kaçırmayın!

Sony, PlayStation Oyunlarını Android ve iOS Cihazlara Taşıyabilir

YORUMLAR