PlayStation 4 Neo Özellikleri Sızdırıldı!

PlayStation 4 Neo Özellikleri Sızdırıldı!

Sony geçtiğimiz aylarda güçlendirilmiş bir PlayStation versiyonu üzerinde çalıştığını ve bu yeni PlayStation modelini PlayStation 4 Neo olarak adlandıracağını duyurmuştu. Yeni PlayStation modelinin son dönemlerde bir hayli ilgi kazanan sanal gerçeklik akımına ve 4K kalitededeki oyunlara yönelik olarak geliştirildiği ortaya atılan iddialar arasındaydı. Sony'nin de böyle bir adım atması doğal karşılanabilir; çünkü Microsoft, E3 2016'da Project Scorpio olarak adlandırdıkları sanal gerçeklik odaklı yeni Xbox modelini duyurmuştu. PlayStation 4 Neo'nun sanal gerçeklik ve 4K temelli bir oyun konsolu olacağı düşünülürse yeni konsolun PlayStation 4'e göre daha güçlü bir donanıma sahip olması su götürmez bir gerçek olacaktır.

Sony, PlayStation 4 Neo özellikleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da internete bu yeni oyun konsolunun muhtemel özellikleri hakkında detaylı bilgiler sızmış durumda. Dilerseniz bu sızdırılan özelliklere bir göz atalım:

PlayStation 4 Neo Özellikleri

PlayStation 4 Neo'nun sızdırılan özelliklerinde işlemcisine göz atıldığında işlemci frekansının ciddi derecede yükseltildiği görülüyor. PlayStation 4 Neo'da 2.1 GHZ hızında 8 çekirdekli AMD işlemci kullanılacak. Hatırlanacağı üzere PlayStation 4'te bu hız 1.6 GHZ'di. İşlemci mimarisi ise aynı kalmış. PlayStation 4 Neo'da da yine PlayStation 4'te olduğu gibi Jaguar mimarisi kullanılıyor.

PlayStation 4 Neo'nun grafik işlemcisi de geliştirilmiş. PlatStation 4'te 800 MHZ olan çekirdek hızı PlayStation 4 Neo'da 911 MHZ'e çıkarılmış. Ayrıca hesaplama üniteleri de 2 katına çıkarılmış. PlayStation 4'te 18 hesaplama ünitesi bulunurken PlayStation 4 Neo'da bu sayı 36'ya yükseltilmiş.

PlayStation 4 Neo'nun RAM teknolojisi aynı kalırken bant genişliği yükseltilmiş. PlayStation 4 Neo'da da yine 8 GB miktarında GDDR5 RAM'ler kullanılıyor. Fakat bant genişliği 174 gigabitten 218 gigabite çıkarılıyor.

PlayStation 4 Neo'nın depolama konusunda 2 farklı seçeneğe sahip olacağı sızıntılar arasında. PlayStation 4 Neo'nun 500 GB ve 1 TB versiyonlarının piyasaya sürüleceği iddia ediliyor.

PlayStation 4 Neo'nun bütün bu özelliklerini genel olarak ele aldığımızda konsolun daha yüksek yük altından kalkabileceği söylenebilir; yani daha karmaşık hesaplamalar gerektiren 4K ve sanal gerçeklik oyunlarını oynayabileceğiz. Fakat PlayStation 4 ile PlayStation 4 Neo bu özellikler temel alınarak karşılaştırıldığında arada mucizeler yaratacak bir performans artışı olmayacak. Bu da Sony'nin PlayStation 4 Neo'nun maliyetini de düşündüğü anlamına geliyor.

Güçlendirilmiş Playstation 4 Bu Sene Çıkabilir

YORUMLAR